MİT’in işkence merkezini teşhir eden Halkın Hukuk Bürosu abluka altına alındı

Ankara’da “Çiftlik“ adı verilen gizli işkence merkezini teşhir eden Halkın Hukuk Bürosu abluka altına alındı. Dört kadın avukat tutuklandı.

15 Temmuz sonrası Hizmet hareketi mensuplarının bir kısmının insanlık dışı muameleye uğradığı bilinen Marşandiz ya da diğer adıyla Çiftlik, Beştepe Sarayı’nın hemen arka yamaçlarında yer alıyor. MİT ve bir kısım emniyetçi ve sivilin yönettiği adam kaçırma hadiselerinin de son duraklarından biri olarak bilinen Çiftlik’te yaşananların bir kısmın mahkeme, savcılık tutunaklarıyla, insan hakları izleme örgütlerinin kayıtlarına geçmişti.

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarına yönelik uzun süredir devam eden baskılar, tutuklama dalgasına dönüştü.

KHK’lı Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine dönebilmek için başlattığı mücadeleye destek veren Halkın Hukuk Bürosu avukatları, aynı zamanda Gezi sürecinde öldürülen Berkin Elvan’la ilgili yargı sürecini de takip etmeleri nedeniyle başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere baskı altındaydı.

Son olarak Lübnan’dan kaçırılıp Türkiye’ye getirilen ve aylarca “Çiftlik“ adı verilen işkence merkezinde ağır işkenceye maruz kalan Ayten Öztürk’ün savunmasını da Halkın Hukuk Bürosu avukatları üstlendi.

Ayten Öztürk, savunmasında, yaklaşık 6 ay boyunca tutulduğu işkence merkezinde yaşadıklarını tüm detaylarıyla anlattı. Öztürk’ün savunmasıyla birlikte kaçırılıp Ankara’da yasa dışı gözaltı merkezlerinde işkence gören yaklaşık 30 kişinin durumu da gündeme geldi.

AYTEN ÖZTÜRK DAVASI SONRASI OPERASYON

13 Haziran’da Ayten Öztürk ilk kez hakim karşısına çıktı. İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen davada; Halkın Hukuk Bürosu Avukatları, 21 Aralık 2016 tarihinde Ankara Beştepe’de kaçırılan ve Ayten Öztürk gibi ağır işkence gören Rekabet Kurumu çalışanı Mustafa Özgür Gültekin’in gönderdiği mektubu Mahkemeye sundu.

Çiftlik diye tabir edilen işkence merkezi ilk kez detaylarıyla ortaya çıkıp kamuoyuna yansımasından bir hafta sonra 20 Haziran’da Halkın Hukuk Bürosu’na operasyon düzenlendi.

İŞKENCE TEŞHİR EDİLİNCE TUTUKLAMALAR BAŞLADI

20 Haziran’da Halkın Hukuk Bürosu’nun İstanbul’daki ofisine yapılan polis baskınında avukat Ebru Timtik, Görkem Ağdede, Nadide Özdemir, Ayşegül Çağatay ve büroda o gün misafir olarak bulunan Özhan Aslan polis tarafından gözaltına alındı.

Gözaltında tutulan avukatlar, 25 Haziran’da savcılık sorgusuna alınmaksızın tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Özhan Aslan, serbest bırakılırken gözaltındaki tüm avukatlar avukatlar tutuklandı. Kadın avukatlar Ebru Timtik, Görkem Ağdede, Nadide Özdemir ve Ayşegül Çağatay cezaevine gönderildi.

“SIRA SİZE GELİYOR BEKLEYİN“

Halkın Hukuk Bürosu’nun twitter hesabından davayla ilgili yapılan paylaşımlarda, dört kadın avukatın tutukluluğa sevki sırasında; sorgu hakimliği önünde çıkan tartışmada polis “Sıra size de geliyor bekleyin” diye diğer avukatları tehdit etti.

DAVA AYARLI OPERASYONLAR

Halkın Hukuk Bürosu’na 12 Eylül 2017 tarihinde yapılan baskında 15 avukat tutuklanmıştı. Baskından iki gün sonra 14 Eylül 2017’de Nuriye Gülmen ve Semih Özakca’nin ilk duruşması görülecekti.

 

http://tr724.wpengine.com/bestepe-sarayina-komsu-iskence-merkezi-erdoganin-kirli-turkiyesi-3/

http://tr724.wpengine.com/mit-yoneticileri-itiraf-etti-cetenin-iskence-merkezine-yolculuk/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin