MİT, Kosova’da yanlış kişiyi kaçırmış

Kosova’da bir doktor ve 5 eğitimciyi hukuksuzca Türkiye’ye götüren MİT’in operasyonda yanlış ismi kaçırdığı ortaya çıktı.  Ocakmedya’da yazılar kaleme alan gazeteci Adeline Sfishta, Mart ayı sonunda, MİT operasyonu ile Kosova’dan Türkiye’ye getirilen altı kişiden birinin yanlış kişi olmasına rağmen tutuklandığını iddia etti.

Sfishta, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, kişilerin karıştırılması olayına dair şu detaylara yer verdi: “Kosova’da tutuklanıp Türkiye’ye gönderilen 6 Türk ile ilgili bir skandal ortaya çıktı. Polis yanlışlıkla Hasan Hüseyin Demir yerine Hasan Hüseyin Günakan’ı tutuklamış, durumun yanlış olduğunu anlayan polis Kosova MİT’ine sormuş, bu farklı adam, istihbarat ‘olsun olsun getirin’ demiş?”

Aynı iddiayı dillendiren bir başka gazeteci de Nate Schenkkan oldu. Twitter’dan yaptığı paylaşımda Schenkkan, “Türkiye’nin Kosova’daki kaçırmalarıyla ilgili çılgın gelişme: Kaçırılan altı kişiden biri yanlış kişi. (MİT) ön adı aynı olan ancak soy isimleri farklı yanlış kişiyi aldı. Yanlışlıkla alınan kişi hala Türkiye cezaevinde; doğru kişi ise Kosova’dan ayrıldı ve Avrupa’dan sığınma aldı.”

HABERLERDE DE İKİ FARKLI İSİM YAZILMIŞ

Gazeteci Schenkkan, daha önceki haberlerde tutuklanan kişiyle ilgili medyaya servis edilen haberde de yanlışlığın açıkça görüldüğüne dikkat çekti. O dönem AA ve  yandaş medyaya yansıyan haberlerde şu ifadeler er alıyordu:  “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, MİT tarafından yakalanan ve Türkiye’ye özel uçakla getirilen örgütün üst düzey isimlerinden olduğu belirlenen şüpheliler Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya ve Yusuf Karabina hakkında yürütülen soruşturma sürüyor. Savcılığın talimatı doğrultusunda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekiplerince işlemleri gerçekleştirilen şüpheliler ile ilgili adli işlemler sürerken, şüpheliler hakkında 15 Temmuz darbe girişimin ardından birçok ildeki başsavcılıklarca tek tek soruşturma açıldığı ve firari oldukları için haklarında yakalama kararı bulunduğu öğrenildi.

Şüpheliler hakkında örgüte yönelik açılan soruşturmalar şöyle: “Şüphelilerden Osman Karakaya hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda, şüpheli Mustafa Erdem hakkında ise hem Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda hem de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda, şüpheli Cihan Özkan hakkında ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda, şüpheli Yusuf Karabina hakkında Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nda, şüpheli Hasan Hüseyin Demir – hakkında Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ve şüpheli Kahraman Demirez hakkında ise Afyon Cumhuriyet Başsavcılığı’nda soruşturma var.”

Örneğin Milliyet’te yayınlanan haberde Türkiye’ye getirilen isim olarak Hasan Hüseyin Günakan deniyor, aynı haberin örgüt suçlamaları kısmında Hasan Hüseyin Demir hakkında Hayat Cumhuriyet Başsavcılığı’nda soruşturma olduğu yazıyor.

Aslında ‘yanlışlığı’ ilk duyuran Vocal Europe’ta bir yazı kaleme alan Valeria Mingardi. Demir’in durumu ile ilgili kapsamlı bir yazan Mingardi, AKP hükümetinin Balkanlar’da yürüttüğü propaganda faaliyetleriyle ilgili de kaydadeğer bilgilere yer verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin