Milli Savunma Bakanlığı’ndan ‘kimyasal silah’ iddialarıyla ilgili açıklama

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), uluslararası basında yayınlanan Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik ‘Barış Pınarı Harekâtı’ sırasında kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, operasyonda sivillerin ve çevrenin zarar görmemesi için hassasiyet gösterildiği belirtilirken, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına’ yönelik iddialar tamamen gerçek dışıdır” denildi.

MSB’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Barış Pınarı Harekatı’nın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmış, sivil/masum kişilerle harekat bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir.

“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarısına gölge düşürmek isteyen çevrelerce özellikle dış basında gündeme getirilen “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına” yönelik iddialar tamamen gerçek dışıdır. Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır. Bu tür mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmamaktadır.”

T24’ün aktardığına göre, aralarında The Guardian, EuroNews ve Business Insider’ın olduğu çeşitli haber sitelerinde Birleşmiş Milletler kimyasal silah müfettişleri hafta başında Türkiye kuvvetlerinin karşı beyaz fosfor kullandığı iddialarına ilişkin bilgi topladıklarını yazmıştı. Haberlerde Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) cuma sabahı yaptığı açıklamada kullanılması yasak olan kimyasal silahların kullanıldığı iddialarından haberdar olduklarını ve bu silahların olası kullanımı konusunda bilgi topladıklarını söyledikleri bilgisi geçilmiş, Kürt Kızılay’ınınsa 6 hastanın “bilinmeyen silahlardan” dolayı oluşan yanıklarla hastaneye kaldırıldığı ve ne kullanıldığını belirlemek için çalışmaların sürdüğü açıklamasına yer verilmişti.

Milli Savunma Bakanı 17 Ekim’de yaptığı açıklamada “Terör örgütünün kimyasal silah kullanıp suçu Silahlı Kuvvetlerimize atmaya, bununla ilgili algı oluşturmaya çalışacağına dair bilgiler geliyor” açıklaması yapmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin