Milletvekili Hüda Kaya: 15 Temmuz, darbe içinden darbe kurgulanan bir proje [VİDEO]

28 Şubat sürecinin gerçek mağdurlarından Uluslarası Müslüman Kadınlar Birliği’nin Türkiye delegesi ve HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, 15 Temmuz darbe girişimini ‘oyun’ olarak değerlendirdiğini söyleyerek “Darbe içinden darbe kurgulanan bir proje. Bu zaten OHAL’in ilan edilmesinin aylar öncesinden hazırlanmış bir planın yürürlüğe konulması.” dedi. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin bir oyundan ibaret olduğunu kaydeden Kaya, OHAL kararlarıyla ülke yönetiminin ve bugün yaşananların yıllar önce planlandığını söyledi. Hüda Kaya, İnsan Hakları Derneği (İHD) Gaziantep Şubesi tarafından bir düğün salonunda düzenlenen ‘İnsan Hak ve Özgürlükleri ile OHAL’ın Siyasi Değerlendirmesi’ konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

“15 TEMMUZ DARBE OYUNU DİYORUM”
15 Temmuz’da darbe içinde darbe kurgulandığını anlatan Kaya, “OHAL noktasında yani farklı düşünenler olabilir ama 15 Temmuz darbe oyunu diyorum. Başka bir şey diyemiyorum. Darbe içinden darbe kurgulanan bir proje. Bu zaten OHAL’in ilan edilmesinin aylar öncesinden hazırlanmış bir planın yürürlüğe konulması. Bu 15 Temmuz aniden, bir gecede ortaya çıktı da, ‘Ya biz ipin ucunu kaçırmayalım, halkımızı, devletimizi koruyalım’ denilerek ortaya çıkarılan, alınan bir OHAL kararı değil. OHAL’de yapılacakların listesi, insanların hangi görevlerinden kimlerin atılacağı ne yapılacağı adım adım yıllar öncesinden planlanmış olan bir süreç.” dedi.

MALUM ZİHNİYETİ ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ
Kaya, “Nedir, nedendir bunun sebebi?” diye sorarak şöyle devam etti: ” Yine sizlerin tanıdığı, bildiğiniz kaç yıldır başımızda olan bu malum zihniyeti ve kişiyi çok iyi biliyorsunuz. Şu anda ne Başbakanlık, ne Cumhurbaşkanlığı onun için artık sıradan memuriyetten farksız. 7 Haziran’dan önce çok sık kullandığı bazı cümleler vardı. ‘İsteseniz de, istemeseniz de bu sistem artık değişmiştir’ dedi, ‘Artık bu elbise, bu bedene dar geliyor’ dedi. O bedene dar gelen elbise aslında kendisi, çünkü Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olmak kendisine yetmedi.” değerlendirmelerinde bulundu.

ERDOĞAN KONUŞMADIĞI ZAMANLARDA TOPLUMDA NORMALLEŞME OLUYOR
HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul’un da katıldığı panelde konuşan Hüda Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yapmadığı zamanlarda toplumda normalleşme olduğunu hatırlattı. Kaya şunları söyledi: “Hani bir kişi var ya bu ülkede. 7 Haziran’dan sonra bir kaç gün ortadan kaybolmuştu da kulaklarımız, gönlümüz şenlenmişti. İnsanlar sabahları uyandığında güneş bambaşka doğuyordu, kulaklarımız dinleniyordu, yüreklerimiz huzur bulmuştu. Ama ortaya çıktığında, o canavar planlarla birlikte pratikler başladı. Şu son bir kaç gündür yine farkındaysanız ortada yok, bugünü bilmiyorum. Sanki o birilerinin sesi kulaklarımıza ilişmeyince, o gözümüzün önünde olmayınca toplumsal bir doğallaşma sürecine giriyoruz, toplum doğallaşmaya başlıyor. Demek ki birilerinin dayatması, baskısı, emri olmasa toplum kendi doğal akışına bırakılsa, her şey yoluna girecek, insanlar normal yaşamaya başlayacak. Normal bir yaşamdan, normal bir düzenden, duyuştan, dinleyişten, görüşten toplum olarak uzaklaştırıldık. Aylardan değil en azından 1 yıldır. Şu anda geldiğimiz noktada toplum bir cinnet toplumu haline geldik.”

BAŞÖRTÜSÜ MÜCADELESİNİN ÖNCÜ İSMİYDİ, ÇOCUKLARIYLA HAPİS YATTI
Başörtü mücadelesinin öncü isimlerinden biri olan Hüda Kaya’nın 28 Şubat döneminde yazdığı yazı nedeniyle kendisi ve kızları yıllarca hapis yattı. Malatya’da İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin başörütü yasağı eylemlerinde ön saflarda yer aldı. Düşünce suçu olarak bilinen 312. maddeden DGM’de yargılanan Hüda Kaya, 20 ay cezaevinde kaldı. 13 yaşındaki oğlu Muhammed Cihad ve Malatya İHL son sınıf öğrencileri olan üç kızı da tutuklandı. 1999’da 16, 17 ve 18 yaşlarındaki kızlar, terörle mücadele ekipleri tarafından okulları basılarak gözaltına alındı ve Hüda Kaya bu sefer de 146. maddeden üç kızıyla birlikte idam istemiyle yargılandı. Bazılarından birlikte, bazılarından da ayrı ayrı üç kızı ile Hüda Kaya cezalar aldı.

Hüda Kaya, pek çok kadın platformunu kurdu ve aktif olarak çalıştı. Yurt içi ve dışında kadın, Filistin, barış, inanç vb. konularda konferanslar veren Kaya, 2005’te Merve Kavakçı ile birlikte BM’de Türkiye’deki kılık kıyafet yasakları ve hak mücadelesi hakkında bir sunum yaptı. Ürdün, Sudan, Pakistan, İran, Keşmir, Lübnan ve Filistin mülteci kamplarına giden Hüda Kaya, Kardelen Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni kurdu ve halen başkanlık görevini yürütmektedir. Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği üyesi olan Hüda Kaya, aynı zamanda Uluslarası Müslüman Kadınlar Birliği’nin Türkiye delegesi.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin