Milletin gündemi ekonomi, Suriyeliler büyük sorun, yeni parti AKP’ye alternatif

PİAR Araştırma şirketinin yaptığı son kamuoyu araştırması, Suriyeliler sorununun giderek büyüdüğünü gösteriyor.

Piar Araştırma şirketinin ‘Temmuz Ayı Gündem Araştırması’ Türk halkının asıl gündeminin ekonomi olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre ülkenin en büyük sorunu yüzde 26,4’le ekonomi. Onu yüzde 18’le ‘Suriyeliler’ sorunu izliyor. Aynı araştırmaya göre her 3 AKP seçmeninden 1’i, merkez sağda yeni partiye ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Ali Babacan’ın kuracağı partiye ‘kesinlikle oy veririm’ diyen AKP’lilerin oranı yüzde 16’dan fazla. Toplumun yüzde 62,5’i ise ‘Parlamenter sistemi geri dönülmeli’ diyor.

PİAR Araştırma şirketi, ‘Türkiye Geneli Siyasi Gündem Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. 6-11 Temmuz tarihleri arasında 26 ilde, 2 bin 460 kişiyle ‘yüz yüze’ mülakat yöntemiyle yapılan araştırmaya göre ülke insanının en büyük gündem maddesi ekonomi. Ekonomik krizin ‘istikrar’ kazanması iktidarın büyüsünü bozmuş görülüyor. Mülakata katılanların yüzde 26,4’ü ülkenin en önemli sorunun ekonomi olduğunu dünüşüyor. Suriyelileri sorun olarak görenlerin oranı ise yüzde 18. Onu yüzde 15,6 ile işsizlik, yüzde 11,8’le yargı-adalet, yüzde 9,5’le eğitim ve yüzde 7,7 ile terör izliyor.

AKP’NİN OY ORANI YÜZDE 27,7

Araştırmaya göre AKP’den kopan merkez seçmen, daha merkezde duran CHP’ye bile oy verebiliyor. Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz sorunusa ankete katılanların yüzde 27,7’si AKP, yüzde 22’si CHP, yüzde 9,2’si HDP, yüzde 8,1’i MHP ve yüzde 6,9’u İyi Parti cevabı veriyor. Kararsızlar da dağıtıldığında oy oranları sırasıyla yüzde 36.7, 29.1, 12.2, 10.8, 9.1 olarak görülüyor.

İKTİDAR EKONOMİYE ODAKLANMALI

PİAR’ın araştırmasına göre, halk seçim yorgunu, yeniden seçimlere odaklanmak yerine ekonomiye odaklanmayı tercih ediyor. ‘Erken genel seçim yapılmalı mı?’ sorusuna mülakata katılanların yüzde 55’i ‘Hayır’ cevabı verirken, yüzde 10.7’si fikrinin olmadığını söylüyor. Aynı soruya AKP’lilerin yüzde 75’i ‘Hayır’ derken, CHP’lilerin yüzde 62’si ‘Evet’ cevabı veriyor.

YENİ PARTİ ALTERNATİF OLARAK GÖRÜLÜYOR

Araştırmanın en önemli verilerinden biri de yeni partiye ilişkin. Buna göre her 3 AKP seçmeninden 1’i, merkez sağda yeni partiye ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Araştırmada, merkezde duran partilerin yükseliş sebebinin de bu olduğu belirtiliyor. Merkez sağda yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 53,9.

BABACAN’A OY VERİRİM DİYENLERİN ORANI YÜZDE 9

Mülakata katılanlara ‘Ali Babacan liderliğinde kurulacak partiye oy verir misiniz?’ sorusu da sorulmuş. ‘Kesinlikle oy veririm’ diyenlerin oranı yüzde 8,9. ‘Parti kurulursa düşünürüm’ diyenlerin oranı ise yüzde 18,1 olarak ölçülmüş. Yeni parti en fazla oyu ise Saadet, AKP, İYİ Parti ve MHP’den alıyor.

PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜLMELİ

Araştırmaya göre seçmen, ekonomik kriz ile başkanlık sistemi arasında doğrudan bağlantı olduğunu düşünüyor. ‘Parlamenter sisteme dönülmesi’ gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 62,5. Başkanlık devamı devam etmeli diyenlerin oranı ise yüzde 26’larda kalıyor. Parti bazında aynı soru sorulduğunda AKP’lilerin yüzde 22’sinin de parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini söylediği görülüyor. 16 Nisan’da ‘Evet’ oyu verenlerin yaklaşık yüzde 18’i başkanlık sisteminin ‘Zararlı’ olduğunu söylüyor.

ERDOĞAN GÜVEN KAYBEDİYOR

Araştırma, Erdoğan’ın çok hızlı bir biçimde güven ve buna bağlı olarak oy kaybettiğini de ortaya koyuyor. Bugün cumhurbaşkanlığı seçimi olsa Erdoğan’a kesinlikle oy vermem diyenlerin oranı yüzde 54,7. İlginç olan AKP’lilerin yüzde 2,5’inin de yeni bir seçimde Erdoğan’a kesinlikle oy vermeyeceğini söylemesi. MHP’lilerin ise yüzde 32’si Erdoğan’a asla oy vermeyeceğini belirtiyor.

SURİYE KARŞITLIĞI YÜKSELİŞTE

Araştırmanın ürkütücü sonuçlarından biri de Suriyeliler’le ilgili. Buna göre Türkiye’de Suriyeli karşıtlığı yüzde 90’lara yaklaştı. Bazı yerel yönetimlerin Suriyelilerin plajlara girmesini yasaklamasını nasıl buluyorsunuz sorusuna, ankete katılanların yüzde 72,5’i ‘Doğru buluyorum’ cevabı veriyor. Aynı şekilde yerel yönetimlerin Suriyelileri yapılan yardımların kesilmesi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin