Millet İttifakı dağıldı

24 Haziran seçimleri öncesi CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin yer aldığı Millet İtifakı dağıldı. İYİ Parti ve Saadet Partisi’nden dün peş peşe Millet İttifakı’nın sona erdiğine dair açıklamalar geldi. İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, ‘Seçimlerin sona ermesiyle birlikte bu seçim işbirliği ittifakına bir ihtiyaç kalmamıştır’ dedi. İYİ Parti’den sonra SP Genel Başkanı Karamollaoğlu da ‘İttifak, genel seçimlerle ilgili bir konuydu. İttifak ömrünü o noktada tamamladı’ diye konuştu. İYİ Parti ve Saadet Partisi’nden gelen bu açıklamalara CHP de cevap verdi. CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, ‘Seçimler sonrasında TBMM’de hangi siyasi partinin hangi politikayı izleyeceği tamamen kendi takdiridir’ ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçimlerin ardından ikinci kez yakın kurmaylarını toplayarak süreç değerlendirmesine devam etti.  İYİ Parti yönetimi de yola tek devam etme kararı aldı.

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray Başkanlık Divanı toplantısı devam ederken sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erken yerel seçim tartışmasına ilişkin Çıray, “Biz her seçime hazırız. Ancak Türkiye’nin bu kadar büyük ekonomik sosyal sorunu varken Türkiye’yi yeniden başka bir gündeme sokmanın tamamen bu sorunları gözardı etmek ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu ekonomik şartlarda bu hükümetin erken seçime gidebileceğini zor görüyorum ancak CHP kendi içindeki sorunları erteleyebilmek için öyle bir erken seçim kavramını ortaya atmış olabilir. Erken seçimler konusunda da doğmamış çocuğa don biçmenin bir anlamı yoktur. Önce bir getirsinler görelim” dedi.

SP: O noktada bitti

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da dün partisinin genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi ve ittifaka dair önemli notlar düştü. Mahalli idarelerde erken seçimin gündeme getirdiğini hatırlatarak seçimlerinin öne alınması halinde hangi problemlerin çözüleceğini soran Karamollaoğlu, “Beni şaşkına çeviren muhalefetin de bu olaya balıklama atlaması, ‘Biz de varız.’ diyor. Maşallah, madalya takalım. Bu cesaret işi değil, akıl ve mantık işi.” ifadelerini kullandı. Genel seçimlerin ardından Millet İttifakı yapan partilerin liderlerinin ne zaman bir araya geleceğiyle ilgili bir soruya Karamollaoğlu, “İttifak, genel seçimlerle ilgili bir konuydu. İttifak ömrünü o noktada tamamladı.” cevabını verdi.

CHP’den cevap

İttifaka ihtiyaç yok açıklamalarına CHP’den de cevap geldi. CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi , “Seçimler sonrasında TBMM’de hangi siyasi partinin hangi politikayı izleyeceği tamamen kendi takdiridir” dedi. Hamzaçebi şu değerlendirmeyi yaptı:

“Millet İttifakı sadece milletvekili genel seçimine yönelik olarak kurulmuştu. İttifak protokolünde bu açıkça yazılıdır. Seçim Kanunu’na göre de ittifak sadece genel seçimler için kurulabilir. Dolayısıyla Millet İttifakı’nın sona erdiği yönünde ittifakı oluşturan diğer siyasi partilerden yapılan açıklamalar durumun ilanından başka bir şey değildir. Seçimler sonrasında TBMM’de hangi siyasi partinin hangi politikayı izleyeceği tamamen kendi takdirlerindedir.

Farklı anlayışta olamayız

Yeni dönemde özellikle kuvvetler ayrılığına sahip demokratik bir sistemin oluşturulması yönünde yapılacak çalışmalarda seçimler öncesinde ittifak yaptığımız partilerle farklı bir anlayışta olacağımızı sanmıyorum. Yeni döneme, ittifakların siyasete hâkim olacağı bir dönem anlayışıyla başlamak doğru olmaz. Demokrasi, kuvvetler ayrılığı, özgürlük, kutuplaşma, terör gibi bireysel ve toplumsal hayatımızı çok yakından ilgilendiren konularda Meclis’te siyasi parti bağlarının ötesinde bir buluşmayı gerçekleştirmek zorundayız. Böyle yaptığımız zaman güçlü Meclis oluşturmuş oluruz. ”

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin