Millet Bahçesi’nde yiyecek ve içecek ücretli oldu

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimleri döneminde yaptığı konuşmalar sırasında, seçim vaatlerinden olan Millet Bahçeleri’nde çayın ve kekin ücretsiz olacağını açıklamıştı. Fakat Esenler’deki 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde yiyecek ve içecekler para ile satılıyor.

Nakkaştepe’deki Millet Bahçesi’nin hala bir kütüphanesi bulunmazken, Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde ise hala inşaat çalışmaları sürüyor.

Cumhuriyet’in haberine göre, AKP’nin seçim yatırımı olarak gösterdiği millet bahçelerinde Erdoğan’ın verdiği sözlerin yerine getirilmediği görüldü. Vatandaşma kütüphanede kitap okurken çay içerek, kek yiyeceğini söyleyen Erdoğan’ın aksine Esenler’deki 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde yiyecek ve içecekler para ile satılıyor. Nakkaştepe’de bulunan millet bahçesinde ise sözü edilen kütüphanelerin bulunmadığı görülüyor.

Erdoğan’ın katılımıyla 16 Aralık 2018’de açılan Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi’ndeki bazı bölümlerde inşaat hâlâ sürüyor. Alanda yan yana olan bisiklet ve yürüyüş yoluna araçların girmesi yasak olmasına karşın güvenlik görevlileri araçlarıyla devriye geziyor. Alanın merkezine inerken piknik alanının yanında bulunan çocuk parkının arkasında ise demir tellerle korunan bir yapı gözlere çarpıyor. Kapısına kilit vurulan alana vatandaşlar giremiyor.

‘Gözlem odası’

Alanda çalışan bir işçiye kilidin açılıp açılmayacağını sorulduğunda, “Burası korunuyor. Kapısında da kilit var. Siyasiler, oradan gelen insanları izliyorlar. Gözlem odası. Herhangi bir siyasi yokken güvenlik eşliğinde içeri girişe bazen izin veriliyor” cevabını verdi.

Alanın merkezinde bulunan millet kıraathanesinde Erdoğan’ın “Millet kıraathanelerinde tamamen kitaplar, gazeteler olacak, kahvesi, çayı da bedava olacak” sözlerine karşı her ürün ücretli olarak satılıyor.

Üsküdar Nakkaştepe’de bulunan millet bahçesinde de kütüphane de öğrenciler için çalışma alanları ve millet kıraathanesi bulunmuyor. Engelliler için herhangi bir düzenleme de yok. Millet bahçesinde çalışan bir temizlik görevlisi, aylar önce 2 çocuk kaybolduğunu, anonslar sayesinde bulunduğunu söylüyor.

Tek kapılı girişi olan millet bahçesinde göletin etrafında koruma alanlarının yetersizliği göze çarparken oyun alanından çıkan küçük yaştaki çocuklar için risk oluşturuyor. Çocuklar için kurulan parkurlu oyun alanında korkulukların bulunmaması eğitmenlerin de olmayışı ebeveynlerin şikâyetleri arasında. Verilen sözlerin tutulmamasına ise yurttaşlar tepkilerini göstererek “Her zamanki seçim öncesi göz boyadılar ve şimdi de buraları kaderine bıraktılar” dediler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin