Mike Pompeo: “ABD gerekirse Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaya hazır”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye’ye karşı ‘gerekirse’ askeri güç kullanmaya hazır olduğunu” söyledi.

CNBC’de Wilfred Frost’un ‘Closing Bell-Kapanış Zili’ programına katılan Pompeo, ‘Barışı savaşa tercih ederiz. Ama kinetik ya da askeri bir eylem gerektiğinde bilmelisiniz ki Başkan Trump bu eylemi gerçekleştirmeye tam olarak hazırdır.’ dedi.

Pompeo, ABD’nin askeri bir karşılık vermesini gerektirecek “kırmızı çizgi”lerinin ne olduğu sorusuna karşılık vermedi. Pompeo “Başkan’ın ABD’nin askeri kudretini kullanmayı üstlenip üstlenmeme kararının önüne geçmiş olmak istemiyorum” dedi.

Pompeo “Ekonomik güçlerimize atıfta bulundunuz. Bunları kesinlikle kullanacağız. Diplomatik gücümüzü de kullanacağız. Bunları tercih ediyoruz,” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Pompeo’nun ifadelerine ilişkin açıklama yapmayı reddetti.

CNBC’nin İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi raporuna dayandırdığı haberine göre Türkiye’nin gerçekleştirdiği operasyonda şu ana kadar en az 120 sivil hayatını kaybettiği ifade edildi. İngiliz The Times gazetesi ise Türkiye’nin sivillere karşı fosfor bombası kullandığını öne sürüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin