Mevlüt Çavuşoğlu’ndan ‘F-16’ açıklaması: Şartlı antlaşmayı kabul etmeyiz

Çavuşoğlu
Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’ta BM Genel Kurulu görüşmeleri kapsamındaki temaslarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında F-16 konusuna da değinen Bakan Çavuşoğlu, şartlı F-16 antlaşması olursa kabul etmeyeceklerini ifade etti. Çavuşoğlu “ABD’den şartlı bir F-16 satışı dayatıldığı takdirde satın almaktan vazgeçeriz, kullanamayacağımız silahı neden alalım?” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu gerçekleştirdiği toplantıda, New York’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 25 ikili görüşme yaptığını, bunların 16’sına kendinin de katıldığını belirtti. Ukrayna savaşının bitmesi için adil/barışcıl çözüm için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

F-16 konusuna da değinen Çavuşoğlu, “Teknik düzeyde süreç normal işliyor. Biden yönetimi destekliyor. Kongreden bazı çatlak sesler çıkti. Alt kanattan olumsuz karar vardı ama bağlayıcı değil. ABD’den şartlı bir F-16 satışı dayatıldığı takdirde satın almaktan vazgeçeriz, kullanamayacağımız silahı neden alalım.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyareti hakkında da konuşan Çavuşoğlu, “Ana muhalefet liderinin yurt dışı ziyaretleri normaldir. Bizden talepleri olursa biz de yardım ederiz.” diye konuştu. Rusya Ukrayna savaşına ilişkin Çavuşoğlu, “Rusya seferberlik ilanı savaşı uzatır. Adil barışın kaybedeni olmaz.” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin