MetroPOLL’ün araştırmasında dikkat çeken Z kuşağı ayrıntısı: Hangi partiye oy verecekler?

MetroPOLL Araştırma şirketi, geçtiğimiz gün “Türkiye’nin Nabzı Nisan 2021” araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Araştırmaya katılanlara, “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusu yöneltildi.

Şirketin sahibi Sencar’ın “AKP tarihi boyunca ilk kez bir araştırmada, partinin oyunun yüzde 27’ye gerilediği görüldü” dediği MetroPOLL’ün anketinden; kararsız, protesto ve cevapsız oylar dağıtılmadan çıkan sonuçlar şöyleydi:

MetroPOLL’ün sahibi Özer Sencar, sosyal medyada da çok konuşulan araştırmanın sonuçları hakkında bugün yeni veriler paylaştı. Sencar’ın paylaştığı tabloda, son araştırmanın sonuçlarının, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinde oy verilen partiye göre dağılımı görülüyor.

Tabloyu yorumlayan Sencar, “24 Haziran 2018’de AK Partiye oy verenlerin %67’si bu pazar seçim olsa yine AK Partiye, %3’ü CHP’ye, %3.8’i İYİ Parti’ye, %2.7’si MHP’ye, vs, oy vereceğini söylüyor. %17.6’sı ise kararsızlara gidecek” ifadelerini kullandı.

Z KUŞAĞININ TERCİHİ HANGİ PARTİ?

Sencar ayrıca, ankete katılan yurttaşlar arasında 24 Haziran 2018 seçimine yaşı tutmadığı için oy kullanamayanlarla, yaşı tuttuğu halde oy vermeyenlere dair detay da paylaştı.

24 Haziran’da yaşı tutmadığı için oy kullanmayan seçmenlerin %33,5’i CHP’yi tercih etti. AKP’yi tercih edenlerin oranı %24 olurken, MHP’yi tercih eden seçmelerin oranı % 6,5 olarak hesaplandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin