Metropoll Nisan araştırması: Erdoğan, 4 muhtemel adaya karşı da kaybediyor

mansur yavaş erdoğan

Metropoll Araştırma’nın kurucusu Özer Sencar, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin son anket sonuçlarını paylaştı. Buna göre Erdoğan, muhtemel 4 adaya karşı da kaybediyor. Erdoğan’a ün büyük farkı atan isim Mansur Yavaş.

‘Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turda aşağıda yer alan isimler kalırsa, hangi adaya oy verirsiniz?’ sorusu için 4 farklı seçenek sunuluyor. İkinci tura Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Erdoğan’ın kalması durumunda ‘Mansur Yavaş’a oy veririm’ diyenlerin oranı neredeyse yüzde 54 çıkıyor. ‘Erdoğan’ diyenlerin oranı ise yüzde 36,5’te kalıyor. Yavaş ile Erdoğan’ın arasındaki fark 17 puandan bile fazla.

Mansur Yavaş’ın ardından Erdoğan’a en fazla fark atan diğer isim ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu. Aynı soruya ‘İmamoğlu’ diyenlerin oranı yüzde 49,7 iken, ‘Erdoğan’ diyenlerin oranı yüzde 40 olarak ölçülmüş. İki isim arasındaki puan farkı 10’a yakın.

Meral Akşener, Erdoğan’a karşı en güçlü 3. aday görünüyor. ‘Akşener mi, Erdoğan mı’ sorusuna ‘Akşener’ diyenlerin oranı yüzde 43,8… Erdoğan ise Akşener karşısında yüzde 41,9 oy alıyor.

Tayyip Erdoğan’a karşı en zayıf aday ise Kemal Kılıçdaroğlu olarak ölçülmüş ancak buna rağmen o da kazanıyor. ‘Kılıçdaroğlu’ diyenlerin oranı yüzde 43,3. Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu karşısında aldığı oy oranı ise yüzde 42,5 olarak ölçülmüş. İkilinin arasındaki fark 1 puandan daha az.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin