Metin Göktepe Yazılı haber ödülü iptal edildi; Bülent Ceyhan: “Jürinin baskılara boyun eğmesini beklemiyordum, üzüldüm”

Metin Göktepe Ödül Komitesi ve 21. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Jüri üyeleri, gazeteci Bülent Ceyhan’ın, 28 Kasım 2017 günü tr724.com’da yayınlanan “İşte Gökhan Açıkkollu Cinayeti’nin belgeleri” başlıklı haberine verilen Yazılı Haber Ödülü’nü geri çektiklerini duyurdu. Kararın Oda TV’nin, “Metin Göktepe ödülü F……’çılara verilir mi” başlığıyla yayımladığı haberinde sonra alınması dikkat çekti.

Komite gerekçe olarak ise söz konusu belgenin TR724’ten 1 hafta önce Aktif Haber sitesinde yayımlanmasını gösterdi. Fakat hızlı bir şekilde alınan kararın araştırılmadığı ortaya çıktı. İlgili belge aslında Stockholm Center For Freedom (SCF) adlı kuruluşun raporunda yer alıyordu. Söz konusu raporu da Bülent Ceyhan hazırlamıştı.

Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Ceyhan, “Evrensel Gazetesi jürisinin ödülü geri çekmesini, baskılara boyun eğmesini beklemiyordum üzüldüm. Bu belgeleri ilk kez haberleştiren, SCF’ye raporlaştıran, aktifhabere ve Tr724’e yazan benim. Tr724’de çıkan halini göndermiştim. Küçük bir araştırmayla bunu öğrenecektiniz. Yazık” diye yazdı.

Aktifhaber’den açıklama;

Haberin içeriğin ilk yayınlandığı site olarak gösterilen Aktifhaber ise bir açıklama yaptı. Aktifhaber, “Juri heyeti, kendilerine gelen baskılara dayanamayarak ödülü geri çekmesini anlayışla karşılamakla birlikte, bu kararında bizi neden göstermesini doğru bulmadığımızı belirtmek istiyoruz.

Juri heyeti, verdiği ödülü geri çekmeleriyle ilgili yaptıkları açıklamada, ‘21 Kasım 2017 günü Aktif Haber sitesinde içerik olarak yayınlanmış olması nedeniyle, ödülün iptaline karar verilmiştir’ diyor. Söz konusu haberi, SCF raporundan alıntı yaptığımızı haberde belirtmiş, raporun indirilmesi için de link vermiştik. (http://aktifhaber.com/gundem/scfden-gokhan-acikkolu-raporu-h107828.html). Alıntılayarak yayınladığımız haber Gazeteci Bülent Ceyhan’ın SCF’ye raporlaştırdığı haberdir.” ifadesini kullandı.

Komiteden yapılan açıklama;

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Komitesi de bu bilgiler doğrultusunda ödülü geri çekme kararı aldıklarını duyururken, açıklamada şunlar kaydedildi:

Metin Göktepe Ödül Komitesi ve 21. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Jüri üyeleri, sonuçları 31 Mart 2018 günü kamuoyuna açıklanmış olan 21. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ne yazılı haber dalında değer görülen haber üzerine gündeme gelen tartışmalar nedeniyle yeniden toplanmıştır.

Toplantıda, yazılı haber dalında ödül kazandığı açıklanmış olan Bülent Ceyhan’ın, 28 Kasım 2017 günü tr724.com’da yayınlanan öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun gözaltında işkence sonucu ölümünü konu alan haberinin, bir hafta önce, 21 Kasım 2017 günü Aktif Haber sitesinde içerik olarak yayınlanmış olması nedeniyle, ödülün iptaline karar verilmiştir. Bu yıl, yazılı haber ödülü verilmeyecektir. Karar oy çokluğu ile alınmıştır.

Metin Göktepe Ödülleri sonuçları açıklandıktan sonra kimi mecralarda yapılan değer tartışmasını doğru bulmadığımızı belirtirken, Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin, gerçeklerin ortaya çıkarılması için her koşulda gazeteciliği teşvik etmeye bundan sonra da aynı titizlikle devam edeceğini belirtiyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

1 YORUM

  1. Yahu kardeslerim yere batsin bunlarin odulleri de modulleri de. Yav kim size ne verirse versin, bundan sonra ” golge etme baska ihsan istemez” deyip gecin. Ne odulu ne modulu. Hic biseylerine aldanipta haber bile yapmayin. Iyi insanlar, cikarsiz insanlar,, bu gibi kimselerden ne birsey beklemeli, ne almali, ne de kabul edip haber yapmali

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin