Metin Göktepe ödülü geri alınan Bülent Ceyhan: “Kendimi Ahmet Kaya gibi hissetiyorum”

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Yarışması’nda Yazılı Haber Ödülü’ne gözaltındayken işkenceden ölen öğretmen Gökhan Açıkkolu haberiyle kazanan gazeteci Bülent Ceyhan baskılar sonucu ödülünün geri alınmasıyla ilgili konuştu.

MoonStar TV‘den Turan Görüryılmaz’a programına katılan Ceyhan, “Kendimi Ahmet Kaya gibi hissetiyorum.”  dedi. Geceleri bir kargo şirketinde paket taşıyarak hayatını kazanan gazeteci Ceyhan, ödül aldığı haber için boş zamanlarında tam 3 ay araştırma yaptığını anlattı. Hakkettiği ödülün geri alınmasına üzüldüğünü söyledi.

Sürgünde yaşamak zorunda kalan gazeteci Bülent Ceyhan’ın 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, gözaltına alınan Öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun işkence sonucu ölümünü konu alan ‘İşte Gökhan Açıkkollu Cinayeti’nin Belgeleri’ başlıklı haberi bu yılki yarışmada ‘Yazılı Haber Ödülü’ne değer görüldü.

Evrensel’in haberine göre, Metin Göktepe Ödül Komitesi ve 21. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Jüri üyeleri, gazeteci Bülent Ceyhan’ın, 28 Kasım 2017 günü tr724 com’da yayınlanan “İşte Gökhan Açıkkollu Cinayeti’nin belgeleri” başlıklı haberine verilen Yazılı Haber Ödülü’nü geri çektiklerini duyurdu. Geri çekme nedeni ise haberin ’21 Kasım 2017 günü Aktif Haber sitesinde içerik olarak yayınlanması’ gösterildi. Oysa Aktif Haber’deki ilgili haber de Bülent Ceyhan’a aitti.

Ödülü iptal edilen Bülent Ceyhan ise yaptığı açıklamada, “Evrensel Gazetesi jürisinin ödülü geri çekmesini, baskılara boyun eğmesini beklemiyordum üzüldüm. Bu belgeleri ilk kez haberleştiren, SCF’ye raporlaştıran, aktifhabere ve Tr724’e yazan benim. Tr724’de çıkan halini göndermiştim. Küçük bir araştırmayla bunu öğrenecektiniz. Yazık.” diye yazdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin