Feyzioğlu’na kötü haber; Olağanüstü Genel Kurul için süreç başladı

TBB'nde olağanüstü genel kurul için 10 imzaya ulaşıldığını Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın sosyal medya hesabından duyurdu

Son dönemde insan hakları ve hukuku ayaklar altına alan söylemleriyle dikkat çeken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na kötü haber! Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Cihan Aydın, kendilerinin de olağanüstü kurultay için imza verdiğini ve 10 baroya ulaşıldığı için sürecin başladığını açıkladı. 10 baronun çağrısı ardından TBB seçimli genel kurul yaparsa bu Türkiye’de bir ilk olacak.

Türkiye Barolar Birliği’nin olağanüstü genel kurula çağrılması için 10 baronun imza vermesi yeterli oluyor. Avukatlık Kanunu’nun 115. Maddesi’nde, olağanüstü genel kurul için “Birlik Yönetim Kurulu gerekli gördüğü hallerde veya en az on baronun yönetim kurulları yazı ile isterse Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırır.” şartı bulunuyor.

NİHAYET 10 BAROYU BULDUK

Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Cihan Aydın, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 10 baronun olağanüstü kurultay için imza verdiğini belirtti. Şu ifadeleri kullandı: “TBB delegelerimiz ve akabinde yönetim kurulumuz ile yaptığımız toplantılar sonucunda, TBB’ nin olağanüstü seçimli genel kurula çağrılmasına karar verilmiştir. Nihayet 10 baroyu bulduk.”

SÜREÇ SARAY’A GİTTİKTEN SONRA BAŞLADI

Urfa Baro Başkanı Avukat Abdullah Öncel de yine Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Feyzioğlu için süreç, 52 baronun boykot etmesine karşın Saray’da düzenlenen adli yıl açılış törenine katılmasıyla başlamıştı. Olağanüstü kongre çağrılarından ilkini, o dönemde Ankara Barosu yapmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin