Merve Demirel’e yönelik ‘taciz’ davası başladı: “Mahkeme üzerinde ağır polis baskısı var”

Ankara’da Yüksel caddesindeki eylemlere destek verirken gözaltına alınan Merve Demirel’e cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan polis memurunun yargılandığı dava bugün başladı.

“Kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle basit cinsel saldırı” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık polis Sezgin S. ve avukatları duruşmaya katılmadı. Sezgin S.’nin mazeret bildirmesi nedeniyle ifade alımının 4 Kasım’da ara duruşma yapıldığı ortaya çıktı. Merve Demirel’in avukatlarına ise haber verilmediği ortaya çıktı.

Ankara Sakarya Caddesi’nde 16 Şubat 2016 tarihinde TAYAD üyelerinin tutuklu ÇHD’li avukatların serbest bırakılması talebiyle yaptığı eylemde gözaltına alınan Merve Demirel polis tacisine uğramıştı. Tacizi gerçekleştiren polis Emniyet tarafından aklanmıştı. Emniyet, polisin eylemi için ‘spontane hareket’ dedi, disiplin cezası vermedi. Görüntüler için ise ‘teşkilatı karalama amaçlı’ yorumunu yapmıştı.

Duruşma salonunda çok sayıda polis yer aldı

Merve Demirel ve avukatlarının hazır bulunduğu, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da takip ettiği bugünkü duruşma gergin bir ortamda geçti.

Duruşma salonunun önünde çevik kuvvet polisleri beklerken, salonda da çok sayıda sivil polis yer aldı. Adliye karakolunda görevli polislerin dışında bazı polislerin de silahla salona girmesi tepkiye yol açtı. İzleyicilerin itirazları üzerine silahlı polisler dışarı çıktı. Ancak hâkim, sadece adliye görevlisi iki polisin güvenlik amaçlı duruşmada hazır bulunduğunu tutanak altına aldı.

Hâkim salonu terk etti

Duruşmanın başında hâkim, vekâleti olmayan avukatların duruşma salonunu terk etmesini istedi. Avukatlar itiraz edince kendisi salonu terk etti. Hâkim Ali Yüksel’in birkaç dakika sonra tekrar gelmesiyle başlayan duruşma, sonuna kadar gergin bir şekilde sürdü. Vekâleti olmayan avukatlara cübbelerini çıkarttıran hâkim, avukatlara ancak izleyici olabileceklerini söyledi.

Reddi hâkim talebi

Merve Demirel’in avukatı Mehmet Refik Atalay, kendilerine haber verilmeden ara duruşma yapılmasına tepki gösterdi. Sanığı sorgulamalarının engellendiğini belirten Atalay, salondaki silahlı polislerin müvekkili üzerinde baskı yarattığını da söyledi. Aynı zamanda yetki belgesi vereceklerini söylemelerine rağmen avukatların çıkarılmak istendiğini hatırlatan avukat Atalay, tüm bu nedenlerle reddi hâkim talebinde bulundu. Hâkim Ali Yüksel talebi reddetti. Aynı zamanda Çağdaş Hukukçular Derneği ve Ankara Barosu’nun müdahillik talepleri de kabul edilmedi.

Mağdur Merve Demirel, sanık duruşmada olmadığı için ifade vermeyi reddederken, hâkim Ali Yüksel ara kararını açıkladı.

Sanığın sorgusu yapıldığı için yeniden sorgulanması talebini reddeden hâkim, soruşturma aşamasında dinlenen polis memuru Uğur K.’nin tanık olarak dinlenmesine ve reddi hâkim talebinin reddedilmesi kararının incelenmek üzere Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

‘Mahkemenin üzerinde ağır polis baskısı var’

Duruşmayı takip eden İnsan Hakları Savunucusu, HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, mahkemede yaşananları AhvalPod’da anlattı.

“Skandallarla dolu bir mahkemeydi” diyen Gergerlioğlu, şu ifadeleri kullandı: “Cinsel saldırıyla suçlanan sanık ortada yoktu. Rapor alıp üç gün öncesinden ifade vermiş. Mahkemede adeta mağdur Merve Demirel hakkında yargılama yapıldı. Polis baskısıyla devam eden mahkemeden adil bir yargılama çıkması zor. Mahkeme üzerinde ağır bir polis baskısı var.”

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin