Merkez Bankası ‘kredi büyümesi’ kriteri getirdi; TL değer kaybetti

Merkez Bankası (MB) TL zorunlu karşılıkların ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nemaların belirlenmesinde değişikliğe giderek ‘kredi büyümesi’nin yeni bir kriter olarak değerlendirileceğini duyurdu.

TCMB’nin zorunlı karşılıklarla ilgili kararı öncesi 5,5950 seviyesinde işlem gören dolar/TL karar sonrası 5,6638’e kadar yükseldi. Böylece Türk Lirası gün içinde dolara karşı yüzde 1,45’in üzerinde değer kaybetmiş oldu.

TCMB’nin yeni uygulamasıyla kredi büyümesi yüzde 10 ile yüzde 20 arasında olan bankalar zorunlu karşılık (ZK) oranlarında 1 yıldan kısa vadeler için indirim edinecek.

Reuters’a bilgi veren iki bankacı, ilgili düzenlemeden tüm kamu bankalarının yararlanacağını, ancak özel bankaların istisnalar haricinde çoğunun kriterleri bugün için sağlayamadıklarını belirtti.

Öte yandan yine kriterleri karşılayan bankalar TCMB’de tuttukları TL ZK’lar için aldıkları faiz/nemalarda artış sağlayacak. Kriterleri sağlamayan bankalar ise faiz/nemada düşüş yaşayacak.

MB’nin internet sitesinde yayınlanan açıklama şöyle:

“Zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde makro ihtiyati bir araç olarak daha esnek ve etkin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gidilmiştir. Yürürlüğe girecek değişiklikler ile Türk lirası zorunlu karşılık oranları ve Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenecek faiz/nema oranı, bankaların dövize endeksli kredileri ile bankalara kullandırılan krediler hariç Türk lirası cinsi standart nitelikli ve yakın izlemedeki nakdi kredileri toplamının yıllık büyüme oranları ile ilişkilendirilmiştir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin