Merkez Bankası borç verme faizini artırdı, piyasa dalgalandı

Merkez Bankası, politika faizi ve faiz koridorunda değişiklik yapmazken, geç likidite penceresi faizini 75 baz puan artırdı. Dolar/TL, ilk tepki olarak 4.0335 seviyesine kadar geriledi. Ardından 4.06’nın üzerine çıktı.  AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip  Erdoğan’ın MB’yi suçlayan tavırları nedeniyle bankanın kararı merakla bekleniyordu.

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 75 baz puan artırarak yüzde 12,75’ten yüzde 13,50’ye yükseltti.

Gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 9,25’te ve gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 7,25’te sabit tutan TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını da (politika faizi) yüzde 8’de sabit bıraktı.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talep büyümeye devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir.

Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir.

İthalat fiyatlarındaki yükseliş söz konusu riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

PİYASANIN FAİZ ARTIRIMINA TEPKİSİ

Kur cephesi, MB’nin 75 baz puanlık faiz artırımına düşüş yönünde hızlı tepki verdi. Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi 4.0595 seviyesine kadar inen dolar/TL, kararın açıklanmasından hemen önce 4.0830 seviyesindeydi. Kur, faiz kararının açıklanması sonrası, düşününü hızlandırdı ve dolar/TL, ilk tepki olarak 4.0335 seviyesine kadar geriledi. Ardından 4.06’nın üzerine çıkan kur, saat 14:05 itibariyle 4.0560 seviyesinde yer aldı. Euro/TL ise 4.95 seviyesinde işlem görüyor.

ERDOĞAN FAİZ ARTIŞINA SEÇİM İÇİN RAZI OLDU

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak seçim öncesinde dövizde sert yükselişe mani olmak için Merkez Bankası’nın faiz artışına rıza gösterebileceği belirtiliyordu. Erdoğan bir önceki faiz artışı için, “Arkamdan iş çevirdiler. Faizleri indireceklerini söylemişlerdi.” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin