Merkel: Salgının bitiş safhasına gelmedik, hâlâ başındayız!

Koronavirüs salgınında yaklaşık 150 bin vaka tespit edilen Almanya’da Başbakan Angela Merkel, ‘‘Covid-19 salgınında bitiş safhasına gelmedik, hâlâ başındayız. Bu virüsle uzun süre birlikte yaşamak zorunda kalacağız.’’ dedi.

Tüm dünyada yaklaşık 185 bin kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını için alınan tedbirlerin kaldırılmasını isteyenlere cevap veren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman meclisi Bundestag’ın alt kanadında konuştu. Merkel, “Bu virüsle uzun süre birlikte yaşamak zorunda kalacağız. Koronavirüs uzun süre siyasette de bizimle birlikte olacak.” ifadelerini kullandı.

MERKEL: UMUT ETMEK YERİNE UYARMAK, BENİM GÖREVİM

Merkel, “İkna olmadığımda umuda güvenmek yerine uyarıda bulunmayı görevim olarak görüyorum” dedi. “Durum çok ciddi” ifadelerini kullanan Merkel, “Virüsten önceki normal hayata dönemeyiz. Salgında zekice ve dikkatli davranmak zorundayız. Bir gerileme riskini almayalım.” diye konuştu.

‘‘ALDIĞIM EN ZOR KARARLARDAN BİRİ’’

Merkel, koronavirüsü tedbirleriyle yaşamanın zor olduğunu anladığını belirterek, söz konusu kısıtlamaların bugüne dek aldığı en zorlu kararlardan biri olduğunu söyledi. Merkel, sokağa çıkma kısıtlamalarının herkesi korumak için alındığını, Alman sağlık sisteminin bu sayede zaman kazanarak şu ana dek krizle başa çıkabildiğini ekledi.

‘‘ANCAK HERKES AŞI OLABİLİRSE ÇÖZÜLÜR’’

Salgının sadece küresel olarak çözülebileceğini söyleyen Merkel, aşının bütün ülkelerde herkes için maddi açıdan karşılanabilir olması gerektiğini belirtti. Almanya başkanı, ülkesinin virüse karşı ulusal çaptaki çabalarının, ancak Avrupa’da ortak hareket edilmesi sayesinde başarılı olabileceğini ekledi.

‘‘AB, DAYANIŞMA OLMADAN AB DEĞİLDİR’’

Merkel, ekonomik gerilemenin boyutunu şu an için kestirmenin zor olduğunu belirtirken, virüse karşı ekonomik programın Avrupa bütçesi dahilinde düşünülmesi gerektiğini söyledi. Almanya Başbakanı, “Dayanışma ruhu dahilinde, Avrupa bütçesine daha fazla ödeme yapmaya hazır olmalıyız. AB, dayanışma olmadan AB değildir.” dedi.

ALMANYA’DA SON DURUM NE?

Alman Robert Koch Enstitüsü tarafından yayınlanan koronavirüs raporuna göre, ülkede son 24 saatte 2 bin 352 kişide daha koronavirüs tespit edildi.

Almanya genelinde vaka sayısı 148 bin 46’ya yükseldi. Ölü sayısı ise 5 bin 94’e ulaştı

Johns Hopkins Üniversitesi’nin koronavirüs rakamlarını takip ettiği internet sayfasında ise Almanya’da vaka sayısı 150 bin 648 oldu. Ölü sayısı ise 5 bin 315 olarak görülüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin