Merkel önce partisini, sonra da başbakanlığı bırakacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “CDU Genel Başkanlığına aday olmayacağım. 2021 yılında başbakan adayı da olmayacağım” dedi. 64 yaşındaki Merkel, 2000 yılından beri partisinin genel başkanlık görevini yürütüyordu.

Merkel aralık ayında partisi Hristiyan Demokratlar’da yapılacak liderlik seçimlerinde aday olmayacağını duyurdu. Merkel ayrıca başbakanlıkta görev süresi dolduktan sonra 2021 yılında yeniden yarışmayacağını söyledi.

Euro kuru dalgalandı

Merkel’in resmi açıklamasından önce uluslararası basın kuruluşları bu iddiaları dile getirmişti. İddiaların basına yansımasının ardından euro kuru uluslararası piyasalarda dolar karşısında değer kaybetmeye başladı. 12.30 itibariyle euro/dolar kuru 1,1361’e kadar indi. Ancak daha sonra Merkel’in başbakanlık dönemini tamamlayacağı ve sadece parti genel başkalnlığını bırakacağının netleşmesi üzerine parite yeniden 1,14’ün üzerine çıktı. Saat 14.10 itibariyle de 1,1413’den işlem görüyor.

Merkel’in CDU liderliğini bırakmasına tepkiler

Merkel’in partisinin genel başkan adayı olmayacağına yönelik açıklamanın yankıları sürüyor. Koalisyon ortağı SPD’de lider değişimi tartışılmadığını belirtirken, muhalefet Merkel’in başbakanlığı da bırakmasını istedi.

SPD Genel Başkanı Andrea Nahles partisinin Hessen eyalet parlamentosu seçimlerinde aldığı kötü sonucun federal düzeyde kişilerle ilgili değişiklik yapılmasına gerek oluşturmadığını söyledi. Nahles, Başbakan Merkel’in partisinin genel başkanlığına yeniden adaylığını koymak istemediğine dair haberleri değerlendirirken, “SPD’de yenilenmenin tartışılmadığını” söyledi.

FDP lideri Lindner: Merkel yanlış görevden vazgeçiyor

Muhalefetteki Hür Demokrat Parti’nin (FDP) lideri Christian Lindner, CDU genel başkanlığını bırakmaya ancak başbakanlık görevini sürdürmeye karar veren Angela Merkel’in “yanlış görevden vazgeçtiğini” belirterek, Merkel’in başbakanlıktan da istifa etmesi gerektiğini söyledi. Lindner, CDU’ya “hükümetin yenilenmesi ya da erken seçimlere götüren yolun açılması” çağrısında bulundu.

Lindner, Merkel’in parti genel başkanlığından vazgeçmesinin hükümeti istikrara kavuşturmayıp sadece koalisyonun sonunu geciktireceğini belirtti. Hür Demokrat Parti Genel Başkanı erken seçimden azınlık hükümetine kadar birçok seçeneğin bulunduğunu ve Merkel sonrası dönemde sorumluluğu paylaşmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Sol Parti Eş Başkanı Katja Kipping de benzer bir açıklama yaparak, Merkel’in başbakanlık görevini de bırakması gerektiğini belirtti. Kipping, Merkel’in sadece parti genel başkanlığı koltuğunu devretmesinin “tutarsızlık” olacağını ifade etti.

Moscovici: Dikkatli olmalıyız

Avrupa Birliği Komisyonu’nun ekonomik ve mali işlerden sorumlu üyesi Pierre Moscovici, Hessen’deki seçim sonuçlarına atıfta bulunarak “Avrupa Birliği’nin önemli bir üyesinin zor duruma düşmesinin Avrupa’nın itici gücünü zayıflatacağını” söyledi. Moscovici, “Almanya gibi bir ülkenin kırılganlaşmasının Avrupa’yı ve acilen el atılması gereken reformları tehlikeye düşürebileceğini” dile getirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin