Merkel: Avrupa’da karanlık güçler yükselişte, çok işimiz var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinde ve dünyanın diğer yerlerinde ‘karanlık güçlerin’ ana akımın içinden destek bularak yükseldiğini söyledi ve “Çok işimiz var” dedi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, CNN Televizyonu’nda Christiane Amanpour’un sorularını cevaplayan Merkel, “Almanya’da doğal olarak bu akımlar her zaman belli bir bağlam içinde, kendi geçmişimizin bağlamı içinde anlam taşıyacaktır. Bu da bizim başkalarından çok daha uyanık olmamız gerektiği anlamına geliyor” diye konuştu.

Tarihin bize ve başkalarına yaşattığını anlatmalıyız

Milliyetçi ve aşırı sağ partilerin güç kazandığı ancak kimilerinin tahmin ettiği kadar büyük boyutlarda bir yükseliş yaşamadığı Avrupa Parlamentosu seçimleri ertesinde konuşan Merkel, “Geçmişin hayaletleriyle yüzleşmemiz lazım. Gençlerimize tarihin bize ve başkalarına yaşattıklarını anlatmamız gerekiyor” dedi.

Son zamanlarda Almanya’da Yahudilere yönelik saldırılarda artış görülmesi üzerine bir hükümet yetkilisi bir kaç gün önce Yahudileri kamusal alanlarda ibadet takkeleriyle dolaşmamaları konusunda uyarmıştı.

Korunmaya alınmayan Sinagog yok

Almanya’da Yahudi düşmanlığının yükselişiyle ilgili soruyu cevaplarken Merkel, “Maalesef her zaman belli bir oranda Yahudi düşmanlığı var” diye konuştu ve “Bugüne kadar Alman polisi tarafından koruma altına alınması gerekmeyen tek bir Sinagog, Musevi okulu, anaokulu olmadı” dedi.

Aşırı sağın yükselişiyle ilgili bir başka faktör de mülteci politikası. 13 yıldır iktidardaki Merkel bazı çevreler tarafından mülteci krizi konusunda izlediği esnek tutum ile Almanya’daki aşırı sağcı, Müslüman karşıtı AfD partisinin ve onunla bağlantılı olarak Avrupa genelindeki sağ popülist dalganın yükselişine sebep olmakla suçlanıyor.

Akılcı yol, kendini tecrit değil, mültecilere sahip çıkmak

CNN’deki programda Merkel, Almanya’ya yaklaşık 1 milyon mültecinin ülkeye girişine izin verme kararını bir kez daha savundu ve Suriye ve Irak’ta yaşananlar gibi insani krizlerden doğan mülteci akınlarıyla başetmenin yolunun ‘kendini tecrit etmek’ değil, bu ülkelerden kaçan mültecilere ‘yeterince sahip çıkılmasını’ sağlamak olduğunu söyledi.

Merkel, popülist siyasetlere meydanı bırakmamak gerektiğini de savundu: “Neden demokrasiyi savunduğumuzu, neden çözümler bulmaya çalıştığımızı, neden kendimizi her zaman başkalarının yerine koyduğumuzu, neden hoşgörüsüzlüğe karşı olduğumuzu, neden insan hakları ihlallerine müsamaha göstermediğimizi anlatmak zorundayız.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin