Meriç’te hayatını kaybeden Nurefşan Teke anısına resim yarışması

Amerika merkezli Advocates of Silenced Turkey, “Türkiye’deki İnsan Hakları İhlalleri” konulu 3. Uluslararası resim yarışmasını bu sene 9 yaşında Meriç’te vefat eden “Nurefşan Teke” anısına yapacak.

Nurefşan’ın anısına düzenlenen resim yarışması 4 Haziran 2021 – 1 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacak. Yarışma sonuçlarının belirlenme süreci iki aşamadan oluşacak. İlk aşamada juri tarafından ön eleme yapılacak. İkinci aşamada finale kalan yarışmacılar art4humanrights instagram hesabı üzerinden halk oylamasıyla belirlenecek. Yarışmada çeşitli ödüller verilecek.

5 Mart 2021 Meriç’in sularında hayatını kaybeden Nurefşan annesi Neslihan Teke ise yaşananları şöyle anlatmıştı:

Gece yarısı 4 kişi bota bindik, suya açıldık. Kıyıda bekleyenlerden biri “Baba batacaksınız” diye bağırdı. Bottakilerden biri panikledi ve suya atladı. Onun atlamasıyla botun dengesi bozuldu ve Nurefşan ile suya düştük. Ben yüzme biliyordum. Kızımı tutmaya çalıştım ama çok akıntı vardı. Dayanmak güçtü. Saat gece üç civarıydı. Hava çok soğuktu. Kızıma:“Kendini bırakma nefes al bana sarıl” diye seslendim. O sırada herkes bir tarafa dağıldı. Bir can pazarı yaşanıyordu. Bütün çabama rağmen kızım ellerimden kayıp gitti. Nehrin ortasında bir dal parçasına tutunmus halde soğuk suda 3,5 saat kaldım. Ölüm ile artık burun burunaydım. İçimden kendime “Kızım gitti benim yaşamamın ne anlamı var, artık şu dalıda bırak gitsin” diyordum.”

YARIŞMA HAKKINDA

Yarışmaya katılacakları için resim boyutu, 17 x 11 inch minimum büyüklükte ve yanlamasına olması gerekiyor. Resimlerle beraber isim, yaş, iletişim bilgileri ve ülke adı Art@silencedturkey.org email adresine gönderilmesi gerekiyor.

İnsan haklarıyla ilgili resimlerin paylaşılacağı instagram hesabı ve iletişim bilgileri
https://www.instagram.com/art4humanrights/
https://twitter.com/silencedturkey/status/1401155429183406090?s=19
https://silencedturkey.org/3rd-international-art-contest

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin