Merhaba… Ekonomi ve politik gündemle birlikte olacağız

HABER YORUM | MUHSİN AHMET KARABAY

Tr724’ü sürekli takip eden, yolu arada bir düşen herkese sıcacık bir merhaba.

Bundan sonra periyodu belli olmayan yazı aralıklarıyla sizlerle olacağım. “Periyodu belli olmayan” ifadesinin altını özellikle çizmek istedim. Bazen haftada iki üç kez, bazen ise belki günde iki kez yazmak durumunda olacağım.

“Heybem şöyle dolu, böyle dolu” gibi bir iddiam yok. Yazılarımda bazen gündemdeki sıcak konularla, bazen siyasi kulislerle karşınıza çıkacağım. Birlikte iktidar partisinin katları arasında konuşulanlara kulak vereceğiz kimi zaman. Aşağı katlarda konuşulanların 8. kata nasıl çıktığını, oradan Beştepe’ye yansıyanların neler olduğuna bakacağız

Fırtınalı günlerin kapıya dayandığı bugünlerde iktidar partisinde safların nasıl belirginleştiğine büyüteç tutacağız. Söylenenleri dinleyip, satır aralarında ifade edilmek isteyenlerin neler olduğunu anlamaya çalışacağız.

Sadece iktidar ve onunla kol kola yürüyenler tek gündem konusu olmayacak elbette. Muhalefet partilerinde olup bitenler de son dönemde her zamankinden daha fazla önem kazandı. Zaman zaman oralardan konuşulanları yansıtacağım.

Elbette ekonomi ağırlıkla konumuz olacak. Ekonomi kimi zaman siyasi gündemden fazla yansıyacak bu köşeye. Türkiye bugünlere ekonomide ipler bir merkezde toplanarak geldi. Ülkenin buradan hangi aşamaya evrileceğini de ekonomi belirleyecek.

“Paranın izini takip et, o seni gerçeğe götürür” diye bir deyim var. Evrensel doğrulardan biri ola gelmiş bir söz. Bunun ne kadar doğru olduğunu son haftalarda yayınlanan ifşaatlarla daha iyi algılar olduk.

İktidarda olmanın da paraya sahip olmanın da insana kattığını tek kelime ile ifade etmek gerekirse “güç” demek yeterli sanırım. Gücü elinde tutmak isteyenlerin sadece dini kavramları mızraklarının ucuna takmadıklarını öğreneli 1364 yıl oldu. Tarih bize yönetenlerin gücü elinde tutmak için en kirli araçlara bile dört elle sarıldıklarını gösterdi.

Kimi zaman da bugüne dünden bakmak gerekecek. Birkaç yıl öncesi olabilir, onlarca, belki yüz yıllar öncesi olabilir. Ama tarihi perspektif hep bir tarafımızda hazır duracak.

Sanıyorum “merhaba” yazısı için fazla uzatmaya gerek yok.

En kısa zamanda bir gündem maddesi ile birlikte olmak umuduyla. Hoşça kalın.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin