Meram’daki katliamın ön otopsi raporu: 7 kişiye 19 kurşun!

konya meram

Konya’da daha önce ırkçı saldırıya uğrayan Dedeoğulları ailesinin öldürülmesine ilişkin başlatılan soruşturma 10 kişi gözaltına alındı. Ön otopsi raporuna göre 7 kişiye toplamda 19 kurşun sıkıldı. Öldürülen Yaşar Dedeoğulları’nın amcasının oğlu Erol Şan da söz konusu bilgiyi doğruladı.

Başsavcılık ise konuya ilişkin açıklamasında olayın ‘aileler arasındaki husumetten’ kaynaklandığını ileri sürdü. Sabit görüntülere rağmen ‘ırkçılık’ iddialarını net bir dille yalanladı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, Meram ilçesinde aynı aileden 7 kişi silahla vurularak öldürülmesine ilişkin başlatılan soruşturmada olayın tüm yönleri ile aydınlatılması için Cumhuriyet Başsavcısı koordinesinde Cumhuriyet Başsavcı vekili ve 3 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği belirtildi.

BAŞSAVCILIK ‘IRKÇILIĞI’ GÖRMEDİ: AİLELER ARASI HUSUMET!

AA’nın haberine göre Cumhuriyet Başsavcılığınca olay yeri inceleme işlemleri yapıldığı, maktullerin otopsi işlemleri yapılarak ailelerine teslim edildiği ve soruşturma kapsamında delil toplama işlemlerinin devam ettiği ifade edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“İlk bulgulara göre olayın komşu iki aile arasındaki önceye dayalı husumete dayandığı değerlendirilmektedir. Söz konusu husumetin ilk olarak 2010 yılında yargıya intikal ettiği saptanmıştır… () Aynı aileden 7 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak aralarında olayı gerçekleştiren ve halen yakalama çalışmaları devam eden şüpheli dışında 10 kişi gözaltına alınmış olup adli işlemler devam etmektedir. Olayın iki komşu aile arasında 11 yıldır devam eden anlaşmazlık ve husumetten kaynaklandığı tespit edilmiştir. Eylemin ırkçı nefret saikiyle işlendiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Öte yandan provakatif paylaşımlarda bulunarak olayı kasten çarpıtan kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin