Meltem Cumbul’dan önce ‘reklamlar’ videosu sonra ‘hayır’ manifestosu

Oyuncu Meltem Cumbul, Almanya’da bir televizyon programında Erdoğan, Trump ve Putin eleştirisi yapan programın videosunu takipçileriyle paylaştı. YouTube’daki videoyu ‘reklamlar’ diye paylaşan Cumbul, referandumda ‘Hayır’ oyu vereceğini açıklamıştı.

Alman devlet televizyonu WDR’de yayımlanan bir komedi programında, ‘Erdoğan deterjanı’ tanıtımı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan espirili bir dille eleştirilmişti.

cumbul

alman wdr

Oyuncu Meltem Cumbul, ‘Aydınlık bir Türkiye için Anayasa değişikliğine neden Hayır’ dediğini maddelerle anlattı.

İşte Cumbul’un sosyal medya hesabından paylaştığı 11 madde:

1-#HAYIR demezseniz ne olacak? Tek adam her şey olacak.Başkan seçilecek kişi hem hükümet, hem Meclis, hem de mahkeme olacak.

2-#HAYIR demezseniz ne olacak? Başkan olan kişi aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacak. Ve senin hiç oy vermediğin bir parti olacak.

3-#HAYIR demezseniz ne olacak? Seçtiğin milletvekillerinin hiçbir hükmü kalmayacak. Sözünü kimse dinlemeyecek.

4-#HAYIR demezseniz ne olacak? Başbakan olmayacak.Bakanlar sadece Başkana karşı sorumlu olacak,Meclise karşı sorumlu olmayacak.

5-#HAYIR demezseniz ne olacak? Seçtiğin milletvekillerinin hiçbir hükmü kalmayacak.Sözünü kimse dinlemeyecek.

6-#HAYIR demezseniz ne olacak? Başkan kendini ve bakanlarını mahkemeye çıkarma girişiminde bulunan meclisi fesih edebilecek.

7-#HAYIR demezseniz ne olacak? Asgari ücreti,maaşları,işçi memur alımlarını,dernek,sendika kurulma ve kapatılmasını tek adam belirleyecek.

8-#HAYIR demezseniz ne olacak?Devlet parti devleti olacak. Başkan senin partinden değilse devlet kapısında yerin olmayacak.

9-#HAYIR demezseniz ne olacak? Başkan isterse devlet kurumlarını bölgelere ayırarak ülkenin bölünmesine neden olabilecek.

10#HAYIR demezseniz ne olacak? Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girecek. Buraların hepsi “Başkanın Partisine” göre düzenlenecek.

11-#HAYIR demezseniz ne olacak?Ekonomi tek adamın keyfine göre vereceği kararlara kurban edilecek.Kriz, iflaslar, işsizlik ve yoksulluk..

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin