Melek İpek ve Tekin İpek’e hapis kararı

Hukuksuz bir şekilde el konulan Koza İpek Holding sahip ve yöneticileri Hamdi Akın İpek, kardeşi Cafer Tekin İpek ile annesi Melek İpek’in de aralarında olduğu 20 kişinin yargılandığı davada karar çıktı.

Melek İpek’e toplam 12 yıl 8 ay hapis ve 104 bin lira adli para cezası verilirken, Cafer Tekin İpek’e 79 yıl 8 ay 21 gün hapis ve 250 bin lira adli para cezası verildi. Akın İpek’in dosyası ise ayrıldı.

Yargılaması tamamlanan kişilerin şirketlerdeki hisselerinin müsadere yoluyla hazineye devredilmesine hükmedildi. Mahkeme ayrıca aralarında Akın İpek’in dosyasının ayrılması ve şirketlerde bulunan hisselerindeki kayyum kararının devamını kararlaştırdı.

ULUSLARARASI TAHKİM MAHKEMESİ’NİN KARARI DİKKATE ALINMADI

Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin yargılamanın durdurulması kararına rağmen mahkemenin kararını açıklaması dikkat çekti. Koza İpek Holding’e ait hisselerin sahibi İngiliz şirketi İpek Investment Limited’in Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhine Uluslararası Tahkim’de açtığı 6 Milyar dolarlık tazminat davasında, Türkiye aleyhine ihtiyati tedbir kararı çıkmıştı. 13 Eylül 2019 tarihindeki karar, Türkiye’nin atadığı hakem dahil olmak üzere oybirliği ile alınmıştı. Tedbir kararında, İpek ailesi üyeleri, avukatları, bazı Koza İpek Medya üst düzey yöneticileri ile İpek Medya’da çalışan gazeteciler aleyhine başlatılan tüm ceza soruşturmaları ve ceza davalarının, tahkim davasında karar verilene kadar durdurulmasına hükmedilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin