Meclisi bombalayanları dinleme teklifi AKP oylarıyla reddedildi

15 Temmuz darbe girişiminde kilit isimlerden biri olarak anılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin kardeşi Mehmet Dişli ile Mehmet Partigöç ve Meclis’i bombalayan subayların dinlemesi talebi AKP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.

Tutuklu generallerden eski Genelkurmay Başkanlığı Personel Plan Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç, eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli ve Meclis’i bombalayan pilotların dinlenilmesi talep edildi. CHP ve MHP’li üyeler darbecilerin dinlenilmesi yönünde oy kullanırken, AKP’liler bu talebe ret oyu verdi. Komisyonda AKP’li üyelerin daha fazla olması nedeniyle darbeci askerin dinlenilmesi yönündeki talep 7’ye karşı 5 oyla reddedildi.

DARBEYİ ARAŞTIRMAMA KORKUSU NEDEN?
Komisyonun CHP’li üyesi Aytun Çıray sosyal medya hesabından AKP’nin darbeyi araştırma konusundaki samimiyetsizliğini deşifre etti. Çıray, twitter hesabından, “Darbe Komisyonu’nun AKP’li üyelerinin oyları ile Dişli, Partigöç, TBMM’yi bombalayan subayların dinlenmemesine karar verdi. Bu korku neden?” şeklinde mesaj yazdı. Çıray’ın mesajı üzerine sosyal medyada darbenin AKP’liler ile irtibatı, bir oyun sergilendiği, bu yüzden iktidarın olayın üstüne gitmekten korktuğu şeklinde onlarca yorum paylaşıldı.

MİT MÜSTEŞARI, GENELKURMAY BAŞKANI VE ENİŞTE’Yİ DE ÇAĞIRMADILAR
Meclisteki komisyon daha önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın darbeyi ondan öğrendim dediği eniştesi Ziya İlgen’i davet ettiği halde vazgeçmişti. Yine son komisyon toplantılarında aralarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da yer aldığı isimlere ‘mektupla soru sormaya’ hazırlığı ortaya çıkmıştı.

https://twitter.com/AytunCiray/status/801780899998269440

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin