Meclis TV’de Uygur sansürü!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlara yönelik soykırım uygulamalarıyla ilgili Türkiye’de yeni bir döneme girildi. Bugüne kadar Çin’e yönelik protestolara engel olan AKP rejimi, Uygurlara televizyon ekranlarında da sansür uygulamaya başladı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında Doğu Türkistanlı Nursiman Abduraşid’i kürsüye çıkarınca TBMM televizyonu yayını kesti.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan ve Bahçeli’nin Doğu Perinçek tarafından ‘esir’ alındığını söyledi. Erdoğan da dün partisinin grup toplantısında konuştu. Uygurlara yönelik zulümle ilgili tek kelime etmedi. Bahçeli de Uygurlara yönelik soykırım uygulamalarıyla ilgili ağzını açmıyor.

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlara yönelik soykırım uygulamaları uluslararası kamuoyunun gündeminde. Ancak Türkiye, bu konuda hiç bir somut adım atmıyor. Aksine, Türkiye’deki Uygurların Çin’e yönelik protesto girişimleri bizzat rejimin polisleri tarafından engelleniyor. Kimsesi olmayan Uygurların gözaltına alınarak Çin’e iade edildiği iddiaları ayyuka çıktı. Çin’in ‘eğitim merkezi’ olarak adlandırdığı toplama kamplarında BM’nin rakamlarına göre en az 1 milyon Uygur bulunuyor. Rakamın 3 milyon olduğunu söyleyen sivil toplum kuruluşları da var.

MERAL AKŞENER: ERDOĞAN VE BAHÇELİ ESİR ALINMIŞ

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Uygurlara yönelik zulmü dün Meclis kürsüsünden seslendirdi. AKP ve küçük ortağı MHP’nin Uygur politikasını eleştiren Akşener, “Üç kuruş menfaat uğruna, kapalı kapılar ardından yapılan pazarlıklar uğruna kardeşini yüzüstü bırakan vicdansız bir iktidarla karşı karşıyayız. Kısmen iktidar Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ‘Müslümanım’ diye gezen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ‘Milliyetçiyim’ diye gezen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi nasıl olmuşsa esir almış. Çin’in, Türkistan’da, Uygur kardeşlerimize uyguladığı zulme, Avrupa’dan, Amerika’dan ses geliyor, ama Ankara’dan hala çıt çıkmıyor.” dedi.

MECLİS TV’DEN SKANDAL SANSÜR

Meral Akşener, konuşmasının bir yerinde Doğu Türkistanlı Nursiman Abduraşid’iyi kürsüye davet etti. Abduraşid’inin kürsüye çıkması esnasında TBMM televizyonu, yayını kesti. Kürsüden insanlığa seslenen Abduraşid, TBMM TV’nin vermediği konuşmasında, “4 senedir annemin bile sesini duyamadım. Beni canından çok seven babam ve kardeşlerimin nerede olduğunu bilmiyorum. Sizin bu suskunluğunuz Doğu Türkistan’daki kardeşlerimin silinmesine sebep olursa, ben nasıl inanırım Müslüman ve Türklerin kardeş olduğuna” ifadelerini kullandı.

Nursiman Abduraşid’in konuşmasının tamamı şöyle:

MERAL AKŞENER’İN GÖZLERİ DOLDU

Nursiman Abduraşid’in ardından yeniden kürsüye gelen Akşener, Abdurrahim Karakoç’un ‘Yemin’ şiirini okudu. “Esir iken Kırım, Kerkük, Türkistan / Bana zindan olur Maraş, Elbistan / İbni Sîna, Dedem Korkut, Alparslan / Susarsam, hakkını helâl etmesin” dizelerini okuyan Akşener’in gözleri doldu, sesi kısıldı.

ERDOĞAN’IN AĞZINI BIÇAK AÇMIYOR

Recep Tayyip Erdoğan da dün partisinin grup toplantısında konuştu. Her konuya değindi. Muhalefete yüklendi. Ekonomiden, terörden, demokrasiden bahsetti. Ancak Çin’in Uygurlara yönelik katliamları konusunda tek kelime etmedi. ‘Milliyetçi’ Devlet Bahçeli de bu konuda duvar kadar sessiz!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin