MEB’den gece yarısı açıklaması: Özel öğretim kursları ve temel liseler kapatılacak

Özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacağı bildirildi. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, ücretsiz kursların okul ve halk eğitim merkezlerinde verileceğinin kaydedildi. Açıklamaya göre, dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde açılan temel liseler de, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda kapanacak. Milli Eğitim Bakanlığı, özel öğretim kursları ve temel liselerle ilgili açıklamasını dün gece yarısı yaptı. Dershanelerinin ‘kapatılmasının’ ardından ‘özel öğretim kursları’ adı altında açılan ve dershane gibi çalışan kurumların 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacağı belirtilen açıklamada, “Bu nedenle veli ve öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının yeni öğrenci kaydı yapmamaları ve bursluluk sınavı yapmamaları gerekmektedir.” denildi.

TEMEL LİSELER DE KAPANIYOR

Açıklamada, dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde geçici düzenlemeyle açılan temel liselerin de 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda ‘kanunda belirlenen süreyi tamamlayarak’ kapanacağı kaydedildi. Şöyle denildi: “Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak. Bu okulların ara sınıflarında öğrenim gören öğrenciler, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda nakil yapabilecek.”

Açıklamada ayrıca, örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezunlara halk eğitimi merkezlerinde ücretsiz kurslar verilmeye devam edileceği aktarıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin