MEB okulu müdürü çocukları taciz etti, Kırgızistan ayakta!.. Türk elçiliği: Görevden uzaklaştırıldı

Milletvekili İrina Karamuşkina parlamentoda, MEB okulu Müdürü Ömer Aydın'ın öğrencilere tacizde bulunduğunu söyledi.

Bişkek’te Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’na bağlı ilköğretim müdürünün öğrencilere tacizde bulunduğu iddias Kırgızistanı ayağa kaldırdı.

İktidar partisi milletvekili İrina Karamuşkina, Kırgız parlamentosunda konuya ilişkin bilgi verirken, okul velilerinin kendisine başvurduğunu söyledi. İrina Karamuşkin, velilerinin aynı şekilde Milli Eğitim Bakanlığına da başvurduklarını, ancak bakanlığın bahsw konu okulla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını belirttiklerini aktardı.

Okul müdürü Ömer Aydın’ı birilerinin koruyup kolladığını ifade eden Karamuşkina, velilerin yaşanan olaydan dolayı çok öfkeli olduklarını vurguladı. Müdür Ömer Aydın’ın yaşanan olaylar sebebiyle öğretmen ve velileri şikâyetçi olmamaları için insanları korkutup sindirdiğine işaret eden Karamuşkin, bu sebeple çocuklarının okuldan atılmasından korkan velilerin elçiliğe şikâyette bulanmadığının altını çizdi.

Milletvekili İrina Karamuşkina, olayın çocuklardan birinin okula gitmek istememesi ve okuldan korktuğunu söylemesi üzerine velisi tarafından psikoloğa götürülmesi sonucu ortaya çıktığını ifade ettikten sonra parlamentoya şu bilgileri verdi:  “Okul müdürü Ömer Aydın çocukları kendi odasına çağırarak önce kendi pantolonunu sonra çocukların pantolonlarını çıkartmış ve tacizde bulunarak çocukların fotoğraflarını çekmiş. Daha sonra kırsal alana çocukları götürerek aynı şekilde çocuklara tacizde bulunmuş. 9 yaşında olan öğrencilerden birisi olayı anne-babasına anlattığı için Aydın tarafından okuldan atılmış. Bu olayın akabinde çocuğun anne ve babası Bişkek şehrindeki Leninski bölge polisini giderek şikâyetçi olmuş. Olayı soruşturmak için okula anne ve baba ile gelen polis, okul yönetimi tarafından okula alınmamışlar. Şu anda olay Ulusal Güvenlik ve İstihbarat Komitesi tarafından soruşturma aşamasında. Ailenin üzerinde çok ciddi bir baskı var. Okul yönetimi aileye davasını geri çekmesi karşılığında para teklifinde bulunmuş. Veliler bir komisyon kurulmasını ve okulun tüm faaliyetlerinin araştırılmasını ve kontrol edilmesini istiyorlar.“

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ OLAYI DOĞRULADI: GÖREVDEN EL ÇEKTİRDİK

Kırgızistan’ı sarsan skandal olayla ilgili Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği açıklama yaptı. Sosyal medya zerinden yapılan açıklamada taciz vakası doğrulandı. Türkçe, Kırgızca ve Rusça yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bişkek’te bulunan Türk İlkokulu ile ilgili basında ve sosyal medyada yeralan bazı iddialara ilişkin T.C. Bişkek Büyükelçiliği Basın Açıklaması

Bazı basın-yayın organlarında yer alan iddialar nedeniyle konu ivedilikle incelenmeye başlanmış, okul müdürü ve yardımcıları görevden uzaklaştırılmış, yeni bir geçici yönetim atanmıştır.

Türkiye’den gelecek müfettişler aracılığıyla gerekli teftiş de yapılacaktır.

Ayrıca, konu hakkında Kırgız makamlarıyla yakın bir işbirliği sürdürülmekte, gerekli tüm bilgi, belge ve destek sağlanmaktadır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin