‘MB Başkanı Murat Uysal, Halkbank iddianemesinden sonra ABD’ye gidemedi’

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın, ABD’de düzenlenen Halkbank iddianamesi ardından ABD’deki Uluslararası Para Fonu toplantısına katılmaktan mecburen vazgeçtiğini söyledi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının gündemini basın mensuplarıyla paylaştı. Öztrak, ABD Başkanı Donald Trump’ın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektuptan ABD’deki Halkbank iddianamesine, Diyarbakır’da gözaltına alınan belediye başkanlarına kadar gündemdeki konular hakkında partisinin görüşlerini aktardı.

ABD Başkanı Trump’ın mektubuna ilişkin Öztrak, “Türkiye ve dünyada değerlerin, ilkelerin, kurumların buharlaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu garip zamanlarda AK Parti iktidarında buharlaşan değerlere binlerce yıllık devlet geleneği de eklendi. Geçtiğimiz hafta Trump’ın hiçbir diplomatik kurala uymayan kağıt parçasının skandal sürecinde bunu hep beraber gördük. ABD Başkanı Donald Trump’ın küstah tehditler savurduğu kağıt parçası Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan AK Parti Genel Başkanı tarafından sineye çekildi. Zamanı geldiğinde cevap verilecekmiş, o zaman ne zaman? Partisinin de sözcüsü Barış Pınarı Harekâtı ile yanıt verildi’ diyor. Hangisi doğru söylüyor, bilmiyoruz. Trump sevgisi ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarının önüne geçti? Bunun cevabını Sayın Erdoğan’dan bekliyoruz” diye konuştu.

Öztrak, Erdoğan’ın, İsmet İnönü’nün eski ABD başkanlarından Johnson’a verdiği yanıtı kendisine örnek alması gerektiğini dile getirdi.

‘MERKEZ BANKASI BAŞKANI ABD’DEKİ TOPLANTIYA GİDEMEDİ’

ABD’nin Halkbank’a yönelik ‘kara para aklama’, ‘dolandırıcılık’ ve ‘İran ambargosu’nu delme suçundan iddianame hazırlanmasına da değindi. Öztrak, Halkbank dosyasında Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın isimlerinin doğrudan geçtiğini belirtti. Öztrak’ın Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın, Halkbank dosyasının açıldığını duymasının ardından ABD’deki Uluslararası Para Fonu toplantısına katılmaktan vazgeçtiğini iddia etti. Öztrak, “Daha doğrusu gidemediler. Böyle bir şey tarihimizde ilk kez yaşanıyor” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin