Mazlumları savunmak da suç sayıldı! 60 avukata gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan veya tutuklanan insanları savunduğu için 48’i avukat 60 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, cemaat soruşturmaları sonucu mağdur olan insanları savunan avukatlara operasyon düzenledi. 48 avukat, 7 stajyer avukat, 3 ihraç hâkim, 1 ihraç hakim adayı ile 1 hukuk fakültesi mezunu toplam 60 kişiye yönelik Ankara merkezli 7 ilde gözaltı işlemi başlatıldı.

Avukatların, 15 Temmuz’dan sonra haklarında işlem yapılan kişilerin soruşturma ve kovuşturma işlemlerini takip etmesini anayasal bir hak yerine örgütsel faaliyete olarak iddia eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 60 kişi hakkında soruşturma başlattı.

AİHS SÖZLEŞMESİ: HERKES SAVUNMA HAKKINA SAHİPTİR

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 6/3 maddesine göre bir suç ile itham edilen herkes savunma hakkı bağlamında aşağıdaki asgari haklara sahiptir:

*Kendisine karşı yöneltilen suçlamanın niteliği ve sebebinden en kısa sürede, anladığı bir dilde ve ayrıntılı olarak haberdar edilmek;

*Savunmasını hazırlamak için gerekli zaman ve kolaylıklara sahip olmak;

*Kendisini bizzat savunmak veya seçeceği bir müdafinin yardımından yararlanmak; eğer avukat tutmak için gerekli maddî olanaklardan yoksun ise ve adaletin yerine gelmesi için gerekli görüldüğünde, resen atanacak bir avukatın yardımından ücretsiz olarak yararlanabilmek;

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI NE DİYOR?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın “Temel haklar ve ödevler” bölümünde yer alan 36. maddesinde savunma hakkı ‘‘Herkes, meşrû vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahiptir.’’ düzenlenmiştir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin