‘Mazbut vakıflar’ adıyla İstanbul talan ediliyor: 1014 taşınmaz devredildi

Gezi Parkı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devredilmesinin ardından gelen tepkiler üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamayla Galata Kulesi, Selimiye Kışlası, Adile Sultan Sarayı, Pera Palas Otel, Vefa Lisesi, Şişli Etfal Hastanesi, Sait Halim Paşa Yalısı gibi birçok önemli yapı ve taşınmazın mazbut vakıflara devredildiği ortaya çıktı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Beyoğlu’ndaki Gezi Parkı’nın Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devredilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Müdürlük, parkın bulunduğu arazinin Osmanlı döneminde söz konusu vakfa ait olduğunu (vakıf şu anda mazbut durumda) ve 1939-1941 yıllarında belediyeye devredildiğini belirtti. Mazbut vakıfların (Kuruluşları Osmanlı ve Selçuklu’ya dayanan ve günümüzde yöneticisi kalmayan vakıflar) haklarının günümüzde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından korunduğunu ileri süren müdürlük, devire gerekçe olarak, 2008 yılında yürürlüğe giren 5737 sayılı vakıflar kanununun 30. maddesini gösterdi.

Yazılı açıklamada aktarılan madde şöyle: “Vakıf yoluyla meydana gelip, her ne suretle olursa olsun hazine, belediye, özel idareler, köy ve tüzel kişiliğin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur.”

HANGİ VAKIFLARA DEVREDİLDİKLERİ AÇIKLANDI

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde 1014 taşınmazın bu tip vakıflara devredildiğini duyurdu ve devir işlemlerini açıkladı. Buna göre Galata Kulesi ve 3. Selim döneminde inşa edilen Selimiye Kışlası Kule-i Zemin Vakfı adına, Adile Sultan Sarayı 1. Mahmud Vakfı adına, Pera Palas Otel, Vefa Lisesi, Şişli Etfal Hastanesi, Sait Halim Paşa Yalısı ise Beyazıt Hanı Veli Vakfı adına Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı: “Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün görevlerinden biri kendisine emanet edilen Vakıf mallarına sahip çıkmak, vakıf kurucularının bizlere emanet ettiği, her biri bir şaheser olan eserleri koruyup ihya etmek ve bu köklü mirası gelecek nesillere aktarmaktır.”

MAZBUT VAKIF NE DEMEKTİR?

5737 sayılı Vakıflar Kanunu uyarınca mazbut vakıf; Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen ve temsil edilen, mülga 743 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun yürürlük tarihinden önce kurulmuş olan vakıfları ifade etmektedir.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. “Kanun 2008’de yürürlüğe girmiş. 12 yıldır akılları nerdeymiş? İstanbul BŞB’sini binbir oyuna rağmen kaptırıncaya kadar neden uygulanmamış?” diye soracağı geliyor insanın ama “Kripto F..üler uygulamayı engellemiş” diye suçsuz birkaç kişiyi daha atarlar, sonra da “12 yıldır Belediye işletmişti; borcunu ödesin diye İmaoğlu’na borç çıkartırlar” diye korkuyorum.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin