‘Matrah’ açıklaması otomobil satışlarını bıçak gibi kesti; gözler 1 Aralık’ta

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, sıfır otomobillerde matrah (vergiye tabi tutar) düzenlemesinin, 1 Aralık’ta yürürlüğe gireceğini açıklaması, satışları bıçak gibi kesti. Matrah düzenlemesi sonrası fiyatların düşeceğini düşünen vatandaşlar, pazarlık yaptıkları otomobilleri bile almaktan vazgeçiyor.

Sektör temsilcileri düzenlemenin ‘hemen’ değil de 1 Aralık’ta yürürlüğe gireceğine dair açıklamayı eleştiriyor. Sektörün çatı kuruluşları dün acil toplandı. İlgili STK’lar tarihin öne çekilmesi talebini ortak bir yazıyla bakanlığa iletmeyi planlıyor.

Bloomberg HT yayınına katılan Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu, sektörde alım satımların durduğunu, düzenlemenin uygulanması için 1 Aralık tarihinin beklenmesinin ‘pek hoş’ olmadığını söyledi. Doğu, “Bu işin hemen yapılmayıp 1 Aralık’a kadar beklenmesi pek hoş olmadı. Çünkü bütün sektör durmuş durumda. Kimse ne birinci ne de ikinci elde araba alıp satıyor. Düzenleme olumlu bir hareket, Türkiye’de otomobil üzerinde vergiler çok yüksek bunların kademeli olarak düşürülmesi gerekir.” dedi.

OTOMOBİL FİYATLARI YÜZDE 2-3 ZAMLANDI

Bu arada geçtiğimiz haftaya göre otomobil fiyatlarında yüzde 2-3’lük artışlar yaşandı. Nebati’nin matrah açıklamasından sonra yaşanan fiyat artışının kur kaynaklı olduğu belirtiliyor. Euro kuru son bir ayda 18,35’lerden 19,15’e tırmandı. Söz konusu kur artışının da otomobil fiyatlarına ‘zam’ olarak yansıdığı belirtiliyor.

MATRAH DÜZENLEMESİ NEDİR, FİYATLAR DÜŞECEK Mİ?

Otomobilde matrah düzenlemesi 1 Aralık’ta gerçekleşecek; peki fiyatlar düşecek mi?

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin