Mansur Yavaş’ın ‘daha fazla sosyal yardım’ teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gündemiyle bugün saat 14.00’da olağanüstü toplandı. Toplantı belediyenin sosyal medya hesapları ve Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Toplantıda belediyenin daha fazla sosyal yardım yapabilmesi için bütçenin yüzde 10’u oranında borçlanması teklifi AKP ve MHP oyları ile reddedildi. Teklif 100 milyon ile sınırlandırıldı.

Bu karar belediye başkanı Mansur Yavaş’ı öfkelendirdi. Sınırlamanın kanunen mümkün olmadığını yasal haklarını kullanacaklarını ifade eden Yavaş şunları söyledi:

“Bunun tabii bir sorumluluğu olacak elbette. Siyasi sorumluluğu olacak. Daha önceki yıllarda nasıl krediler verilmiş, nasıl faizlerle verilmiş, şimdi nasıl bir uygulama var, otobüslerde, billboardlarda (reklam panoları) televizyonlarda ziyadesiyle göreceksiniz.
Çünkü Ankara halkı bizi yetkilendirmiş, bize Ankara’yı emanet etmiş, en iyi şekilde yönetmemizi istiyor. Buna engel olmaya, çomak sokmaya çalışan herkese de mutlaka gereken cevabı verecektir.”

Meclis toplantısında altyapı çalışmaları için gerekli kaynak kullanımı başta olmak üzere küresel salgın hastalık sürecinde alınan kararlar ve planlanan yeni önlemler de görüşüldü.

Meclis gündemine alınan ve oylanan bazı talepler çoğunlukta olan AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin