Maske muammasında tekrar başa döndük! Parayla satılan maskelerde tavan fiyat 1 TL oldu!

Koronavirüs salgını sebebiyle maske satışını yasaklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce maske dağıtımının PTT’nin yapacağını duyurdu. PTT’nin dağıtım işinin altından kalkamaması üzerine maskeler, TC kimlik numarasıyla eczaneler tarafından dağıtılmaya başlandı. Ancak çok sayıda vatandaş sosyal medya üzerinden maske bulamadıklarını, Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek kodu beklediklerini belirterek durumdan şikayetçi oldu. 4 Mayıs’ta salgınla mücadelede normalleşme takvimini açıklayan Erdoğan maske satışına izin verildiği ve tavan fiyat uygulaması olacağını açıklamıştı.

TAVAN FİYAT 1 TL

Cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında en fazla 1 liraya satılabileceğini duyuran Ticaret Bakanlığı, 1 lira üzerindeki satışların ‘fahiş fiyat’ olarak değerlendirileceği belirtildi. Açıklamada, maske satışının 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da yapılacağı ifade edildi

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı, 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında satışı mümkün hale gelmiştir” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Bu çerçevede marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır. Cerrahi maskeler, adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar “fahiş fiyat” olarak değerlendirilecektir.”

YARIN İSTANBUL’DA BAŞLIYOR

Açıklamada maske satışının ne zaman başlayacağına ilişkin şunlar kaydedildi: “8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir.”

İLK ETAPTA 50’Lİ PAKETLERDE SATILACAK

Cerrahi maskelerin ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacağı belirtilen açıklamada, “Önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin