Mardin’de yaşlı ve hamile kadınlara gözaltı işkencesi

Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı kırsal Xelîla (Kılavuz) mahallesinde 11 Ocak günü yapılan ev baskınlarında “Örgüte yardım” iddiası ile gözaltına alınan 22 kişiden 17’si jandarmada alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Aralarında 74 yaşında ve hamile kadınların da olduğu 5 kişinin gözaltı süreleri 4 gün uzatıldı.

Gözaltında tutulmaya devam eden 74 yaşındaki Fahriye Ercan, Mustafa Aslan (45), Mehmet Nezir Duman (59), 67 yaşındaki Emine Gevcan ile 3 aylık hamile Rabia Arjin Gevcan Yiğit’in (23) ise gözaltı sürelerinin 4 gün daha uzatılması savcılık tarafından talep edildi. Savcılığın talebi üzerine Mardin Adliyesi’ne sevk edilen 5 kişi Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı.

65 YAŞ ÜSTÜNE SOKAĞA ÇIKMAK YASAK AMA GÖZALTI SERBEST

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, 74 yaşındaki Fahriye Ercan, eşinin de yaşlı ve hasta olduğunu belirterek bakacak kimsesi olmadığını söyledi.

65 yaş üstü olduğunu ve koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sokağa çıkmalarının dahi yasak olduğunu belirten 67 yaşındaki Emine Gevcan ise, gözaltına alındığından bu yana hastalığı nedeniyle burnundan kan aktığını söyledi.

3 aylık hamile olan Arjin Gevcan ise, gözaltında temizlik malzemesi ve temiz suya erişemediğini dile getirerek, düşük yapma riski ile karşı karşıya bırakıldığını belirtti. Gevcan, serbest bırakılma talebini dile getirdi.

Ancak hakimlik savcılığın talebi doğrultusunda karar vererek, 5 ismin gözaltı süresinin 4 gün daha uzatılmasına karar verdi.

1 YORUM

  1. Hamileler için CMK da kanun çok net ve yoruma açık bir yönü de yok. Kendi yazdıkları kanunları çiğneyelerle nasıl mücadelece edilecek buna da kimsenin bir cavabı yok. Birleşmiş Milletler’in açıklması var; Türkiye’de yargı etkin bir hukuk yolu değil. Ne yapsın bu insanlar? Ne yapalım?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin