Mansur Yavaş’tan çarpıcı iddia: YSK 2014’te 150 bin oy gelmeden sonuç açıkladı

Katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, 2014 seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu’nun 150 bin oya tekabül eden 550 sandık gelmeden sonuç açıkladığını ileri sürdü. Yavaş, “YSK’nın kendi itibarını herkesten önce kendinin koruması lazım” dedi.

İYİ Parti ve CHP iş birliğinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, KRT’de Siyaset Gündemi programında yaklaşan seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“550 SANDIK YSK’YA HİÇ GİTMEDİ”

Sandık güvenliğine ilişkin de açıklamalarda bulunan Yavaş, “Anayasal bir kuruluş olan YSK’nın kendi itibarını herkesten önce kendinin koruması lazım” diye konuştu.

Konuşmasında 2014 seçimlerini de hatırlatan Yavaş, “Biraz önce atladım söylemeyi biz itirazlarımızla uğraşırken 2 ay sonra 550 sandığın YSK’ya sonucunun hiç gelmediğini tespit ettik. Kanunda diyor ki; “Seçim sonuçları aynı gün, en süratli şekilde seçim kuruluna verilir”  550 tane sandık hiç gelmiyor. Sandık numaralarıyla tespit ettik, kayıtlar hala bende var. Gelmemesinin şöyle bir sonucu var; siz 550 tutanağı YSK’nın ekranında göremiyorsunuz. Hâlbuki onlar gelecek, taranacak, ıslak imza ile onu karşılaştıracaksınız. Toplamda 150 bin oy. Daha sonra ben görevlileri aradım dedim ki; 550 sandığın sonuçları hiç gelmemiş. İnanmadılar böyle bir şey olamaz diye. Sandık numaralarını gönderdim bir saat sonra döndüler “Gerçekten gelmemiş” dediler böyle hayret edasıyla. Ne yaptınız diye sorduğumda “Sadi Bey’e söyledik geliyor sonuçlar” dediler. Siz 550 sandığın sonuçları elinize geçmeden bu seçimleri nasıl sonuçlandırdınız? Çok vahim bir şeydir” şeklinde konuştu.

O dönem itirazlarını reddeden bir ismin şu anda Ankara Halk Ekmek Fabrikası’nda genel müdür yardımcısı olduğunu söyleyen Mansur Yavaş, o kişinin halen çalışıp çalışmadığını bilmediğini de ekledi.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin