Maltepe’de ‘terminal’ sayısı 6’ya çıktı, oy sayımı yarın bitebilir

Maltepe’deki sayımda artık sona gelindi. Maltepe 1. ve 2. seçim kurulları, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) dün aldığı karar gereğince, ikişer ek terminal kurulmasına karar verdi. Böylece, sayım yapılacak toplam terminal sayısı 6’ya çıktı. Yeniden sayımın en geç yarına kadar bitmesi bekleniyor.

Maltepe’deki toplam 309 bin seçmen 1089 sandıkta oy kullandı. YSK’dan oyların tamamının yeniden sayılması kararanın ardından başlayan sayım günlerdir bitirilemiyor. Özellikle AKP ve MHP kanadı, sayım işlemlerini sürekli engelliyor. Ancak 16 Nisan 13.00 itibariyle 950’den fazla sandık sayıldı. Kalan 100 civarındaki sandığın ise yeni terminallerin de sayıma başlamasıyla yarın bitirilmesi bekleniyor.

ÖNCE MAZBATA SONRA ‘OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ’

AKP, ‘olağanüstü itiraz’a hazırlandığını açıklamıştı. Ancak bunun olabilmesi için öncelikle mazbatanın Ekrem İmamoğlu’na verilmesi gerekiyor. Aksi halde ‘olağanüstü itiraz’ mümkün değil. Sayımın yarın bitmesi durumunda ise mazbatanın en geç cuma günü Ekrem İmamoğlu’na verilmesi muhtemel. Ardından ‘olağanüstü itiraz’ süreci başlayacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin