Malezya’da kaçırılan İsmet Özçelik’e BM kararına rağmen 9 yıl 11 ay hapis

Malezya’da MİT tarafından kaçırılarak Türkiye’ye getirilen eğitimci İsmet Özçelik, 9 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun derhal serbest bırakılması çağrısı yaptığı İsmet Özçelik hakkında tuhaf bir karar verdi. BM’nin Bank Asya’da hesabı olmak ve Bylock suçlamalarından ceza verilemeyeceği kararından sonra mahkeme, iddianamedeki bu suçlamaları düşürdü.

Savcı mütaalasında bu defa ‘üyelik ve örgüt propagandası’ suçlamasıyla üst sınırdan ceza istedi. Savcı, Özçelik’in Hizmet Hareketi’ne yakın kurumlarda sigortalı çalışması ve sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımları örgüt üyeliğine ve propagandasına delil olarak gösterdi. Mahkeme heyeti de iddianamede yer almayan bu talebe uyarak Özçelik’i 9 yıl 11 ay hapse mahkum etti.

DURUŞMADA SKANDALLAR ZİNCİRİ

İddianamede olmayan suçtan cezanın verildiği duruşma tam anlamıyla skandallara sahne oldu. İsmet Özçelik hakkında daha önce ifade veren ve iddianamede yer alan 8 tanık ifadelerini geri çekmişti. Bu kez duruşmaya getirilen yeni bir tanık iddialarda bulunmuştu. Tanığı tanımadığını belirten Özçelik, savunmasında sözkonusu tanığın iddialarını reddetti. Bugün yapılan karar duruşmasında bu tanığın ifadeleri de yer almadı.

Duruşmada savcı mütalaasını sunarken SEGBİS sistemi arızalandı ve İsmet Özçelik savunma için duruşmaya bağlanamadı. Arıza giderildikten sonra duruşmaya bağlanan Özçelik, savcının yeni suçlamalarını duymadığı için eski iddiamaye göre kısa bir ifade verdi. Özçelik’in savunmasını dikkate almayam mahkeme heyeti, 9 yıl 11 ay hapis cezasına hükmetti.

”BABAMA İNŞİRAH VER ALLAH’IM”

Karara tepki gösteren Özçelik’in oğlu Suat Özçelik, Sosyal medya hesabından şunları dile getirdi:

”Edilen hiçbir lafın faydası yok. Babama mahkemede son söz hakkı bile verilmeden 10 yıl hapis kararı verildi. Hesap günü gelecek ümidiyle sabredeceğiz. Babama inşirah ver Allah’ım.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin