Makam aracı saltanatından Türkiye Avrupa birincisi

Türkiye, ekonomik kriz dönemi yaşarken tasarruf tedbirleri sözde kalıyor. Türkiye’de zaman zaman eleştiri konusu olan kamu hizmetine sunulan araçların sayısı ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Türkiye ise Avrupa’da en çok makam aracına sahip ülke durumunda.

Son verilere göre Türkiye’de 115 bin kamu aracı bulunurken bu rakam Fransa’da 65 binin altında, İtalya’da ise 29 bin. Makam aracında ise Türkiye’de kamuda 417 şoförlü kamu aracı bulunurken bu sayı Fransa’da 322, İtalya’da 3 bin. İngiltere’de üst düzey hükümet yetkilileri için tahsis edilmiş araç sayısı sadece 90. Bunun dışında kiralık olarak kullanılan az sayıda araç olduğu belirtiliyor.

Kamu araç filosunda Avrupa ülkelerinde durum nedir?

Euronews’in haberine göre, Avrupa ülkelerinde hükumet yetkililerine ve kamu kuruluşlarına ayrılan araç sayısı ülkenin yönetim şekline göre farklılık gösteriyor. Bu sayı özellikle özerk yönetimlerin olduğu ülkelerde daha fazla.

İtalya

Avrupa’da makam aracının en fazla olduğu ülkelerden biri İtalya. Ülkenin yönetim şekli nedeniyle her bir özerk bölgenin yetkililerine makam aracı tahsis ediliyor.

Bu nedenle 20 ayrı özerk bölgenin bulunduğu İtalya’da büyük bir kamu araç filosu var. İtalyan hükümetin 2017 yılı verilerine göre ülkede ‘mavi araç’ adı verilen 29 bin 195 kamu aracı bulunuyor. Bu sayı 2016’da 29 bin 969 olarak kayda geçti. İtalya’da mevcut kamu araç filosunun yüzde 10’u, yaklaşık 3 bin 68 araç özel şoförlü makam aracı olarak kullanılıyor. Geri kalanı ise devlete ait olmayan ancak kamu hizmetinde kullanılan ve masrafı devlet tarafından karşılanan araçlardan oluşuyor. Söz konusu araçlar merkezi hükumetin yanı sıra özerk hükumet yetkilileri ve belediyeler tarafından da kullanılıyor.

Fransa

Fransa’da sadece Elysee Sarayı ve bakanlıkların hizmetinde 2 bin kamu aracı var.

Ülkede makam aracı olarak kullanılan özel şoförlü araç sayısı ise 600. Makam araçlarının Fransız bütçesine yıllık maliyeti milyonlarca doları buluyor.

Ülkede en çok makam aracına 36 adet ile içişleri bakanlığı, 35 adet ile maliye bakanlığı sahip. Ardından eğitim, dışişleri ve enerji bakanlıkları geliyor.

2010’yılında 80 bin olan kamu araç filosunu 65 bine düşüren Fransa, tasarruf tedbirleriyle bu sayıyı yıllar içinde önemli oranda düşürmeyi hedefliyor. Fransa hükumeti 2017 yılı için makam araçları giderlerinde 150 milyon Euro’luk tasarruf hedeflemişti.

İngiltere

Milletvekilleri, bakan ve belediye başkanlarının parlamentoya ve çalışma yerlerine bisikletle gittiklerine alışık olduğumuz İngiltere’de kamu kurumlarının kullanımına ayrılan araç sayısı diğer Avrupa ülkelerinin oldukça gerisinde kalıyor.

İngiltere’de kamu araç sayısına ilişkin olan ve İskoçya, Galler ile Kuzey İrlanda’yı kapsamayan veriler 2012 yılına ait. Söz konusu verilere göre İngiltere’de üst düzey hükümet yetkilileri için tahsis edilmiş araç sayısı 90. Bunun dışında kiralık olarak kullanılan az sayıda araç olduğu belirtiliyor.

Belçika

Federal yönetim sistemiyle yönetilen Belçika’da federal hükümet yetkililerine tahsis edilen makam aracı sayısı 72.

Altı farklı hükümetin bulunduğu Belçika’da başbakanlara 7, dışişleri bakanlarına 7, çalışma bakanlarına 7, içişleri bakanlarına 6, kalkınma bakanlarına 6, sosyal haklar bakanlarına olmak üzere 72 makam aracı bulunuyor. Valon ve Flaman bölgelerindeki kamu araçları söz konusu rakamlara dahil değil.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin