MAK Başkanı Kulat: Oy kaybı Erdoğan’ı iktidardan edebilir

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, AKP’nin bölünmesi halinde yaşanacak siyasi gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

AKP’nin bölünmesine ilişkin toplumun farklı kesimlerinden değişik değerlendirmeler gelmeye devam ediyor.

Bir internet haber sitesine röportaj veren MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, AKP’de yaşanacak bölünmelere dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN, DAVUTOĞLU’NUN ÇIKIŞLARINDAN RAHATSIZ OLDU

AKP’deki ihraçların yansımaları hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Kulat, “Ahmet Davutoğlu AKP tabanı ve Türkiye tarafından son derece bilindik bir isim. Parti kurma konusunda bir irade beyanı var. Yapmış olduğu eleştiriler cumhurbaşkanını rahatsız etmiş olmalı ki, partinin en üst organında tedbirli olarak ihraç edilmek üzere disipline sevkedildi. AKP tabanı bunu bir süre ölçüp biçecektir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ihraç kararı almasının Ahmet Davutoğlu ve ekibine yönelik siyasi hamle olduğunu dile getiren Kulat, “Erdoğan yeni partiyi erken doğuma zorlarken Ali Babacan’ın ekibine değil de Davutoğlu’nun ekibine dikkat çekici bir hamle yaptı. Böylece çok erken bir çıkış yapmalarını sağladı. Kendi tabanına aynı anda hep AKP’nin içerisinde yer alın, bir taraftan da yeni hareketlerle temas içerisinde olanlara mesaj vermiş oldu. Genel merkezi rahatsız eden başka çıkışlar olursa, bu çıkışlarında gereğini yaparım şeklinde tabana mesaj vermiş oldu” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN SİYASİ CEPHEYİ GENİŞLETMEK İSTEMİYOR

Davutoğlu hakkında ihraç kararı alan AKP’nin aynı tavrı Ali Babacan için sürdürmemesine ilişkin ise “Ali Babacan ekibi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün teknik direktörlüğünde yürüyor. Abdullah Gül şu anda aktif bir siyasi çalışma yürütüyor. Ali Babacan meselesinin öncelikli olarak hedef alınmaması aynı anda iki taraftan cephe açmamak için olmuş olabileceği gibi Babacan hareketinin içindeki isimlerin daha bilindik olması önemliydi. Babacan hadisesinin uluslararası akreditasyonu son derece yüksek. İlerleyen süreçte Babacan ve arkadaşlarına yönelik hamleler gündeme gelebilir” şeklindeki ifadelere yer verdi.

“Erdoğan Davutoğlu partisinde mi Babacan partisinden mi daha fazla çekiniyor? Ya da hangisinden çekinmeli?” şeklindeki soruya Kulat, “Kendi partisindeki bir bölünme meselesi her siyasi lideri rahatsız eder. Erdoğan’ı da rahatsız etmiş görünüyor. Ben Abdullah Gül ve Ali Babacan ekibinin etkisi üzerinde duruyordum ancak Davutoğlu ekibi daha erken bir hamleyle ortaya çıktı. Öncelikli hedefin Davutoğlu ekibi olduğunu söylemek mümkün” yanıtını verdi.

“AKP’DEN YÜZDE 1 OY KOPARSA ERDOĞAN İKTİDARI KAYBEDEBİLİR!”

AKP’nin yüzde 1 oy kaybetmesi halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarı kaybedebileceğini söyleyen Kulat, “Bu iki parti toplamda AK Parti’den ne kadar oy koparabilir?” şeklindeki soruya ise “Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın 51.6 oy oranında seçildiği dikkate alınırsa, 1.6’lık oy seçimin ikinci tura kalmaması için önemli. Rakipten alınan 0,8 oy kayması seçimi ikinci tura bırakırdı. Küçük partilerin önem kazandığı bir döneme girdik. Alacakları oy oranının az ya da çok oluşu ayrı bir tartışma konusu. Ama bu iki yapının ayrılması önümüzdeki dönemde cumhurbaşkanlığı seçimini farklı bir noktaya doğru taşıyabilir” cevabını verdi.

SEÇİME KADAR CİDDİ TRANSFERLER OLACAĞINA İNANIYORUM

Ayrıca AKP’den istifa edecek milletvekilleri hakkında da açıklamada bulunan Kulat, “Seçim kararı ortaya çıkmadan aktif milletvekillerden istisna isimler hariç olmak üzere ciddi bir transferin olabileceğini düşünmüyorum. Yeni partilerin mevcut milletvekillerini alma gayretinde olacağını düşünmüyorum. Mevcut milletvekillerinin yeni partilere gelecek olması o milletvekillerinin şehirlerinde siyasete ilgi duyan diğer insanların önün kesileceği endişesi duymalarına neden olabilir. Ancak mevcut milletvekillerinden bazılarının yeni partilerin kurucu idareleriyle görüşmeler olduğunu biliyorum. Bu görüşmeler nabız yoklama amaçlı” ifadesini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin