MAK Araştırma: AK Parti-MHP yüzde 50+1’e ulaşamıyor

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, aralık ayı araştırma sonuçlarını değerlendirdi. Kulat, “Şartlar böyle devam ederse Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Millet İttifakı’nın tarafına geçmiş görünüyor.” dedi.

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, katıldığı Youtube programında Lale Özan Arslan’ın gündeme ilişkin soruları cevapladı. Aralık ayındaki araştırma sonuçlarını değerlendiren Kulat, “AK Parti’de dramatik bir düşüş var, ifadesini kullanmıştım. Başkaları tarafından yapılan kamuoyu araştırmalar da AK Parti’nin araştırmaları da o rakamlara yakın çıkıyor.” diye konuştu.

YENİ PARTİLER AKP TABANINDAN OY ALACAK

Cumhur İttifakı’nın bugün itibarıyla yüzde 50+1’i bulmasını kendi eliyle zorlaştırdığını söyleyen Kulat, “Kurulan yeni partiler, AK Parti tabanından oy alacak. AK Parti bu iki partiyi de karşısına almış durumda. Eğer şartlar böyle devam ederse Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Millet İttifakı’nın tarafına geçmiş görünüyor. MHP ile AK Parti’nin toplamı 50+1 etmiyor artık” ifadesini kullandı.

SEÇMEN YENİ PARTİLERİ BEKLİYOR

Mehmet Ali Kulat’a göre, seçmen daha çok Ahmet Davutoğlu’nun partisini ve Ali Babacan’ın kuracağı partiyi bekliyor. Kulat, “Hükümetin olumlu icraatları bile toplumun bir kısmında inandırıcı bulunmuyor. Geçmişte vaatler AK Parti’ye seçim kazandırıyordu. Ancak AK Part artık aynı inandırıcılığı bulamıyor. Hükümetin siyasi olarak bir inandırıcılık sorunu var. Eğer Türkiye siyasetinde bir kere daha belirleyici aktör olmak istiyorsa bu sorunu çözmeli.”

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin