Mahmut Abbas: Kudüs satılık değil

ABD Başkanı Donald Trump, ‘Yüzyılın Anlaşması’ diyerek açıkladığı Ortadoğu Barış Planı’na tepkiler geliyor.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, “Başarısız olacak bir komplo. Kudüs satılık değildir” diyerek plana tepki gösterdi.

Rmallah’ta televizyon konuşması yapan Filistinli lider, “Trump ve Netanyahu’ya şunu söylemek istiyorum: Kudüs satılık değildir. Haklarımız satılık değildir. Ve sizin bu anlaşmanız sonunda başarısız olacak bir komplo. Halkımız bunu tarihin çöplüğüne atacaktır” dedi.

Gazze Şeridi’ndeki Hamas yönetimi de planı “saçmalık” olarak niteledi. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri, “Trump’ın açıklamaları düşmanca ve şiddetli öfkeyle karşılanacak.Trump’ın Kudüs açıklaması saçmalık. Kudüs Filistin toprağı olacak” açıklamasını yaptı.

Türk Dışişleri: Kudüs kırmızı çizgimizdir

Türkiye Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “Kudüs kırmızı çizgimizdir. ABD’nin sözde (Orta Doğu) barış planı ölü doğmuştur. İsrail’in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında açıkladığı söz konusu planda ‘Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail’in başkenti olacak’ ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin