Maduro yanlısı yüksek mahkemeden Guaıdo’ya yurt dışı yasağı

Venezuela’da kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden Juan Guaido ile mevcut başkan Nicolas Maduro’nun karşılıklı hamleleri sürüyor.

BBC Türkçe ve Euronews’e yansıyan haberlere göre, Venezuela Başsavcısı Tarek William Saab Guaido’ya yurt dışına çıkış yasağı konmasını istedi. Ulusal Meclis Başkanı Guaido da halka, Maduro’ya karşı yeniden protesto gösterisi düzenleme çağrısı yaptı.

Başsavcının talebi, Washington’ın Venezuela’nın ABD’deki banka hesaplarının kontrolünü, ülkenin meşru lideri olarak kabul ettiği Guaido’ya vermek istemesinin ardından geldi.

BAŞSAVCILIK: GUAIDO, ANAYASAYA KARŞI AĞIR SUÇLAR İŞLEDİ

Saab’ın bürosundan yapılan açıklamada, “Ülkede şiddet olayları yaşandı ve yabancı ülkelerden açıklamalar geldi ve Cumhuriyet’in varlıkları donduruldu. Bütün bunlar anayasal düzene karşı işlenen ağır suçlara işaret ediyor.” denildi.

Maduro yanlısı Venezuela Yüksek Mahkemesi Başkanı Maikel Moreno da Guaido hakkındaki ihtiyati tedbirlerin onaylandığını açıkladı.

Moreno, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Guaido hakkındaki soruşturma tamamlanana kadar ülkeden izinsiz çıkma yasağı, mal varlığını elden çıkarması ve banka hesapları ve/veya Venezuela topraklarında sahip olduğu diğer finansal araçların dondurulması ihtiyati tedbirleri onaylanmıştır.” ifadelerini kullandı.

GUAIDO, HALKI YENİDEN PROTESTOYA ÇAĞIRDI

Guaido, hakkında alınan kararların sürpriz olmadığını söyledi. Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun politikasının zulüm ve baskı olduğunu ifade eden Guaido, hapis cezası almayı bile beklediğini ima etti.

Son adımın kendisine ve muhalefetin çoğunlukta olduğu Meclis’e verilmek istenen gözdağı olduğunu söyleyen Guaido,  halka yeni kitlesel protesto çağrısı yaptı.

BM’YE GÖRE 10 OCAK’TAN BU YANA 40 KİŞİ ÖLDÜ

Venezula’da Maduro’nun ikinci görev dönemine başladığı 10 Ocak’tan bu yana protesto gösterileri düzenleniyor.

Yaşanan ağır ekonomik sorunlar son haftalarda şiddet olaylarının artmasına yol açtı. BM’ye göre 21 Ocak’tan bu yana en az 40 kişinin öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Ülkedeki hiperenflasyonla, gıda ve ilaç gibi temel tüketim maddelerinde yaşanan sıkıntılar milyonlarca kişinin Venezuela’yı terk etmesine sebep oldu.

Maduro, çok sayıda muhalif adayın seçime girmesinin engellendiği ya da hapse atıldığı tartışmalı bir oylamada ikinci kez seçilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin