Macron ve Le Pen ikinci turda, Mélenchon’dan iyi performans: İşte birinci turun detayları

ENSAR NUR | STRAZBURG TR724 

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turu dün gerçekleştirildi. Anketlerde öngörüldüğü gibi Emmanuel Macron ve Marine Le Pen ikinci tura kaldı. Seçimlere katılım oranı ise yüzde 73,69 oldu.

Mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oyların yüzde 27,84’ünü alarak beklendiği gibi seçimleri birinci sırada tamamladı. Oyların yüzde 23,15’ini alan Marine Le Pen ikinci tura kalan diğer aday olurken, Mélenchon ise 420 bin oy farkla ikinci turun kapısından döndü.

Mélenchon oyların yüzde 21,95’ini alırken, seçimi dördüncü sırada bitiren aşırı sağcı Eric Zemmour yüzde 7’de kaldı. Merkez sağ adayı Pécresse yüzde 4,78, Ekolojistlerin adayı Jadot ise yüzde 4,63 aldı. Yüzde 1,75 alan Sosyalist Parti adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo parti tarihinin en kötü performansına imza attı.

Macron ve Le Pen ikinci turda

2017 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi Emmanuel Macron ve Marine Le Pen ikinci tura kalmayı başardı. İki aday da 2017 yılına göre aldıkları oy sayısını yükseltti. Macron’u destekleyenlerin oranı yüzde 24’ten 27,84’e yükselirken, Le Pen’i oy oranı yüzde 21,3’ten 23,15’e ulaştı.

Sonuçların netleşmeye başlamasının ardından açıklamalarda bulunan Macron, “Fransa için çalışmak isteyen herkese ulaşmak istiyorum. Marine Le Pen seçmenlerine yönelik bir konuşma yapmadan önce, farklı kanaatleri ve hassasiyetleri bir araya getirmek için yeni bir şey icat etmeye hazırım” dedi.

Macron daha hiçbir şeyin kesin olmadığına ve 24 Nisan’da Le Pen ile arasında geçecek seçimin oldukça kritik olduğuna dikkat çekti. Macron, “Kusura bakmayın, hiçbir şey karara bağlanmadı ve önümüzdeki iki hafta içinde yapacağımız tartışma ülkemiz ve Avrupa için belirleyici olacak” uyarısında bulundu.

Macron daha sonra aşırı sağın programına üstü kapalı bir şekilde karşı çıkarak siyasi hedeflerini hatırlattı, “İklim ve ekolojik mücadeleyi üstlenen bir Fransa istiyorum, İslamcı ayrılıkçılığa kararlı bir şekilde karşı olan bir Fransa istiyorum (…), Müslümanların veya Yahudilerin dinlerinin emrettiği şekilde yemek yemelerini engelleyen bir Fransa, biz değiliz” dedi.

Marine Le Pen cephesinde seçim sonuçları büyük bir sevinçle karşılandı. Le Pen Macron’a oy vermeyen herkesi ikinci turda kendisini desteklemeye çağırdı.

Marine Le Pen, Paris’te destekçilerine hitap etti. Le Pen sözlerine, “Fransız halkı fikrini beyan etti ve bana görevdeki cumhurbaşkanına karşı ikinci tura yükselme onurunu yaşattı” diye başladı.

Ulusal Birlik (LRN) adayı, “Macron’a oy vermeyen herkesin kaderinde bu mitinge katılmak olduğunu” söyledi. “24 Nisan’da oylanacak olan, toplumun ve hatta medeniyetin seçimidir” dedi ve seçildiği takdirde “tüm Fransız halkının başkanı” olacağına söz verdi.

Mélenchon çıkışını seçimde de sürdürdü, ikinci tura kalmaya çok yaklaştı

Aşırı solcu lider Jean-Luc Mélenchon anketlerin üzerinde bir performans göstererek ikinci turun kapısından döndü. Geçtiğimiz seçime göre çok daha iyi bir skor yakalayan Mélenchon, üçüncü kez katıldığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur başarısı gösteremedi. La France Insoumise (LFI) lideri bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı.

2017 seçimlerinde yüzde 19,58 alan Mélenchon, 2022 yılında oyların yüzde 21,95’ini alarak önemli bir artış kaydetti.

420 bin oy farkla Le Pen’in arkasında kalan Jean-Luc Mélenchon, Pazar akşamı seçmenlerine “Le Pen’e tek bir oy vermeme” çağrısında bulundu. “Kime asla oy vermeyeceğimizi biliyoruz” diyen Mélenchon çağrısını birkaç kez tekrarladı: “Le Pen’e tek bir oy dahi vermemeliyiz!”

Mélenchon taraftarlarından diğer solcu adaylara tepki

Oyların %21,95’ini alarak üçüncü olan ve ikinci turu az bir farkla kaçıran Jean-Luc Mélenchon cephesinde diğer solcu adaylara tepki var. Seçimlerden önce sıkça gündeme gelen solda birlik arayışının sonuca varmaması sebebiyle, solun büyük bir fırsat kaçırdığı ifade ediliyor.

Özellikle Fransız Komünist Partisi adayı Fabien Roussel eleştiriliyor. 2012 ve 2017’de Mélenchon’un arkasında saf alan Roussel, bu seçimde kendisi yarışmaya karar verdi ve 800 bin oy ile yüzde 2,28’de kaldi. Roussel’in Mélenchon destek verdiği senaryoda, solcu aday ikinci tura kalabilecekti.

2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Sarkozy’ye kaybeden dönemin Sosyalist Parti adayı Ségolène Royal de Jadot ve Hidalgo’ya yüklendi.

“Dramatik olan, bugün seçmenlerin solun bir birliğini beklediğini hissettiğimizde yüzde 5’in altında olan adayların görev bilincine sahip olmamasıdır” diyen eski Cumhurbaşkanlığı adayına göre, solun adayları egolarına ve öngörü eksikliklerine mağlup oldu.

Merkez sağ ve merkez solun iflası sürüyor

Fransa’da 2017 seçimlerinde görülen merkez sağ ve merkez solun iflası 2022 seçimlerinde de devam etti. Merkez solu temsil eden Sosyalist Parti  (PS) adayı Anne Hidalgo yüzde 2’nin altında kalırken, bu parti tarihinde alınan en kötü Cumhurbaşkanlığı seçimi sonucu oldu. 2017’deki Sosyalist Parti adayı Benoit Hamon yüzde 6,36 almıştı.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda “aşırı sağa karşı” oy çağrısı yapan ilk aday oldu. Hidalgo, “Fransa’nın herkesin herkesten nefret ettiği bir ülke olmaması için, sizi ciddiyetle 24 Nisan’da Marine Le Pen’in aşırı sağına karşı Emmanuel Macron oy pusulasını kullanmaya çağırıyorum” dedi.

Merkez sağı temsil eden Cumhuriyetçilerin adayı Valérie Pécresse ise yüzde 5’in altında kaldı. Adaylığın açıkladığında Macron ile rekabet edebilecek en makul aday olarak görünen Pécresse’e olan destek, seçimler yaklaştıkça geriledi ve seçim sonuçlarında anketlerde öngörülenin çok altında kaldı.

2017 yılında François Fillon yüzde 20 oy almış ancak ikinci tura kalmayı başaramamıştı. 2017 yılı merkez sağın ikinci turda yer alamadığı ilk Cumhurbaşkanlığı seçimi olmuştu.

Oyların yüzde 4,8’ini alan Cumhuriyetçi aday Valérie Pécresse, ikinci turda “Marine Le Pen’in iktidara gelmesini ve bunun sonucunda ortaya çıkacak kaosu önlemek için vicdanen Emmanuel Macron’a oy vereceğini” söyledi.

Pécresse, “Marine Le Pen’in projesi ülkeyi anlaşmazlığa, iktidarsızlığa ve iflasa götürecek. Vladimir Putin’e olan tarihsel yakınlığı, içinde yaşadığımız trajik zamanlarda ülkemizin çıkarlarını savunmak için onun itibar edilemez bir aday olduğunu gösteriyor” dedi.

Öte yandan seçimde beklediğini bulamayan Yeşiller’in adayı Yannick Jadot ve Fransız Komünist Partisi adayı Fabien Roussel de ikinci turda Macron’a oy vererek Marine Le Pen’e baraj oluşturulması gerektiğini ifade ettiler.

Jadot ve Pécresse’den maddi yardım çağrısı

Beklenmedik biçimde yüzde 5’in altında kalan Pécresse ve Jadot kampanyalarının finansmanı için bağış çağrısında bulundu. Fransız yasalarına göre yüzde 5’in altında kalan aday, kampanyasının finansmanı için devletten yardım alamıyor. Kötü performansın ardından maddi zorluk riskiyle de karşı karşıya kalan iki aday, kampanyalarının finansmanı için Fransız halkından bağış yapmalarını talep etti.

Zemmour beklentilerin altında kaldı, ikinci turda Le Pen’e destek çağrısı yaptı

Söylemleriyle ve vaatleriyle siyasi alanı ve medyayı çokça meşgul eden Eric Zemmour yüzde 7,07 ile çok geride kaldı ve dördüncü oldu. Sonuçların netleşmesinin ardından konuşan Eric Zemmour, “Oylarınızın her birini ölmek istemeyen bir halkın çığlığı olarak kabul ediyorum” dedi. “Sıfırdan yola çıkan bir adamı desteklemek için iki milyon olmanız, beni duyduğunuzu gösteriyor. Bu önümüzdeki günlerde, önümüzdeki yıllarda unutulmayacak temel bir unsur. Sesiniz bir daha asla gözden kaçamaz” diyen aday Fransız siyasetinde kalmaya söz verdi.

Zemmour, 24 Nisan’da Marine Le Pen’i destekleme çağrısında bulundu. “Marine Le Pen’in karşısında 2 milyon göçmeni getiren bir adam var. Rakibim konusunda yanılmayacağım, bu yüzden seçmenlerimi Marine Le Pen’e oy vermeye çağırıyorum” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin