Macron ve Le Pen ikinci tura kaldı: 39 yaşında Fransa’nın en genç Cumhurbaşkanı olabilir

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen ile liberal aday Emmanuel Macron ikinci tura kaldı. Macron, oyların yüzde 23.82’sini alırken, sağcı Le Pen yüzde 21.58 oranında oy aldı. Seçimlerde Cumhuriyetçi Partili François Fillon yüzde 19.96’yla üçüncü gelirken, “sol” aday Jena-Luc Melenchon oyların yüzde 14.49’unu aldı. Anketlere göre 39 yaşındaki Macron 2. turda oyların yüzde 62’si alıyor. Seçilmesi halinde ise Fransa tarihinin en genç Cumhurbaşkanı olacak.

7 Mayıs’ta ikinci turdan galip çıkacak isim, 14 Mayıs’ta mevcut cumhurbaşkanı Hollande’den görevi devralacak.

Sonucun ardından birçok Fransız siyasetçi, aşırı sağcı Le Pen’in 7 Mayıs’ta cumhurbaşkanı seçilmemesi için Macron’a destek açıklamaları yaptı. Le Pen ise “Tarihi bir sonuç. Ben halkın adayıyım” dedi.

Fransa’nın tarihinde ilk kez merkez sağ ve merkez solun adayları cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalamadı. Seçimler, ayrıca İngiltere’nin AB’den çıkma kararı (Brexit) ve Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından Avrupa’da ve dünyada siyasi belirsizliğin artmasından dolayı büyük önem taşıdı. Macron’ın, aşırı sağcı Le Pen karşısında birinci gelmesi Avrupa Birliği’ne rahat nefes aldırdı.

Tarihi sonuç’

İkinci turda Le Pen’e karşı zafer elde etmesi beklenen 39 yaşındaki Macron, seçilmesi halinde Fransa’nın en genç cumhurbaşkanı olacak. Macron, “Başlattığımız siyasi hareketle bir yıl içinde Fransa’da siyasetin çehresini değiştirdik. Bana oy veren milyonlara teşekkür ediyorum. Fransa’nın birlik olma vakti geldi. Yurtseverler dahil herkesin cumhurbaşkanı olmak istiyorum” dedi.

Fransız siyasetçiler, ikinci turda Le Pen’in cumhurbaşkanı seçilmemesi için Macron’a oy verilmesi çağrısında bulundular. Merkez sağın yenilen adayı Fillon, oyların sadece yüzde 7’sini alan, iktidardaki Sosyalist Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Benoit Hamon, Başbakan Bernard Cazeneuve, Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault Macron’a destek açıklaması yapan siyasetçilerden. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Macron’un ilk tur zaferiyle ilgili olarak “Eminim bir sonraki Fransa Cumhurbaşkanı o olacak. Avrupa için harika” yorumunu yaptı. Marine Le Pen ise sandıktan çıkan ilk sonuçları “tarihi” olarak nitelendirerek “Fransa’nın varlığı tehlikede. Bu seçim vahşi küreselleşme üzerineydi. Fransız halkını kibirli elitlerden kurtarmanın zamanı geldi. Gerçek değişimi seçme şansınız var. Ben halkın adayıyım” dedi. Melenchon ise “Büyük şehirlerden henüz sonuç gelmedi. Resmi açıklamayı bekliyorum” dedi.

İkinci tur anketinde Macron, açık ara önde

Cumhurbaşkanı seçimi ilk turu oylamasının sandık çıkış anketlerine göre ikinci tura yükselen “En Marche” (Yürüyüş) Hareketi’nin lideri Emmanuel Macron, yapılan bir başka ankete göre, ikinci turda seçmenlerin yüzde 62’sinin oyunu alarak cumhurbaşkanı olabilir.

Kamu yayıncısı France 2 televizyonunun Ipsos-Sopra Steria şirketine yaptırdığı ankete göre, iki adayın yarışacağı ikinci turda Macron, oyların yüzde 62’sini alabilecek. Sandık çıkış anketlerinin belli olmasının ardından Fransız nüfusuna göre belirlenmiş farklı gruplardan 2 bin 24 kişinin katıldığı ankette, Emmanuel Macron’un rakibi Marine Le Pen yüzde 38 oy alabiliyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin