Macron 30 milyar avroluk “Fransa 2030” yatırım planını açıkladı

ENSAR NUR | STRAZBURG TR724 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 12 Ekim Salı günü Elysée Sarayı’nda “Fransa 2030” yatırım planını sundu. “Yarının Fransa’sı bugünden başlıyor” diyen Macron, Fransa’yı “yeniden bir inovasyon ve araştırma ülkesi” yaparak otonomi kazandırmayı amaçlıyor. “Fransa 2030” nükleer enerjiden uzaya, gıda sektöründen yeşil hidrojene uzanan stratejik alanlarda yeni sanayileşme hamleleri öngörüyor. 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Fransa 2030” gelecek için büyük yatırım planını Başbakan ve ilgili bakanların huzurunda Elysée Sarayı’nda sundu. Henüz resmi olarak seçim kampanyasına başlamayan lider, sunduğu plan ile 2022’deki seçimlerden çok daha fazlasını hedeflediğini gösterdi. 

İlgili sektörlerden profesyoneller ve gençlerle ortak çalışmanın sonucu olan plan, Fransa’nın çevresel, endüstriyel, teknolojik, sağlık ve kültürel bağımsızlığına giden yolu bulmasını ve bu stratejik sektörlerde her zaman bir adım önde olmasını hedefliyor.

Hedef geç kalmışlığı telafi etmek ve Fransa’ya otonomi kazandırmak

Fransa’nın endüstriyel rekabet gücünü artırmaya ve geleceğin teknolojilerini geliştirmeye yönelik 30 milyar avroluk beş yıllık bir yatırım planını açıkladı. Planın asıl hedefi ise “Fransa ve Avrupa Birliği için bağımsızlığa giden yolu yeniden bulmak” ve “çağın büyük zorluklarına yanıt vermek”.

Fransa’nın dünyada yeniden büyük bir güç olması için planın gerekli olduğunu ifade eden Macron,”Bazı Avrupalı ​​komşularımızdan 15-20 yıl sonra kararlar aldığımız için onlara yetişemeyeceğiz ve hepsinden önemlisi önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde farkın açılmasına müsaade etmiş olacağız” dedi. Macron sözlerine “bağımsızlığımızı sağlamak ve sosyal devlet modelimizi finanse etmeye devam etmek için, Fransız ekonomisinin inovasyon yoluyla büyüme kapasitesini artırmalıyız” diyerek devam etti.  

Geçtiğimiz haftalarda ABD ile yaşanan anlaşmazlıkların ardından güvenlik ve savunma alanında da otonomi sağlanması gerektiği hem ulusal hem de AB düzeyinde net bir şekilde dile getirilmişti. Birlikte düşünüldüğünde, “Fransa 2030” planının tam otonomi konusunda diğer alanlardaki eksiklikleri kapatmayı hedeflediği görülüyor.  

“Fransa 2030”un 10 başlığı 

Macron’un sunduğu plan 2030 yılına kadar “daha iyi anlamak, daha iyi yaşamak ve daha iyi üretmek” için 10 hedefi takip ediyor:

  1. Fransa’da daha güvenli ve daha iyi atık yönetimine sahip küçük ve yenilikçi nükleer reaktörler geliştirmek ve bunların sayısını artırmak.
  2. Yeşil hidrojende dünya lideri olmak.
  3. Endüstriyi karbondan arındırmak.
  4. 2 milyondan fazla elektrikli ve hibrit araç üretmek.
  5. İlk düşük karbonlu uçağı üretmek.
  6. Sağlıklı, sürdürülebilir ve izlenebilir gıdaya yatırım yapmak.
  7. Yaşla ilgili olanlar da dahil olmak üzere kanser ve kronik hastalıklara karşı en az 20 biyomedikal ilaç ve geleceğin yüksek teknolojili tıbbi cihazlarını üretmek.
  8. Fransa’yı Amerikan hegemonyasına karşı yeniden kültürel ve yaratıcı içerik üretiminin başına yerleştirmek.
  9. Yeni uzay çalışmalarında Fransa’yı önemli bir aktör haline getirmek.
  10. Deniz ve okyanus yataklarını keşif için yatırım yapmak.

Muhalefet planı seçime yönelik bir siyasi hamle olarak görüyor 

Macron’un planına muhalefetin önemli isimlerinden tepkiler gecikmedi. Sağ ve sol muhalefet planı seçime yönelik bir propaganda olmakla suçladı. 

Aşırı sağcı Rassamblement National Partisi lideri Marine Le Pen, açıklanan planı şu sözlerle eleştirdi:

“Görev süresinin sona ermesine birkaç ay kalan cumhurbaşkanı, yalnızca halefini bağlayan vaatlerle seçim imajını geri kazanmak için Fransız halkının parasını taahhüt ediyor. Bu “ne pahasına olursa olsun yeniden seçilmek istiyorum!” demektir.”

Solcu France Insoumise lideri Jean-Luc Mélenchon da planı Macronist bir propaganda olarak nitelendirdi:  

“Bir yatırım planı üzerine yeni bir Macronist propaganda günü. Doğrusu ne? Açıklanan miktarlar zaten önceden planlanmıştı. Yenilik: her yerde nükleer santraller. Kim karar veriyor: kendi başına Macron.”

Senatör Valérie Boyer, “Fransa 2014-2021’den bahsetmemek için Fransa 2030’dan bahseden” Cumhurbaşkanı’nın stratejisini kınadı. 

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin