Macaristan ve Polonya, milyarlarca euroluk AB fonlarından yararlanamayacak

Avrupa Birliği (AB) üyesi Macaristan ve Polonya, demokratik standartlar şartını gözeten bir kurala ilişkin mahkemeye yaptıkları itirazı kaybetti. Avrupa Adalet Divanı, AB üyeliğinin getirdiği olanaklardan yararlanmak için hukukun üstünlüğü ilkesine uymak gerektiğine hükmetti.

Böylelikle şartları yerine getirmeyen iki ülke milyarlarca euroluk AB fonlarında yararlamamayacak. Macaristan ve Polonya hükümetleri, son yıllarda standartlardan sapmakla suçlanıyor.

Macaristan’da iktidar partisi, kararı siyasi olarak nitelendirerek kınadı.

BBC’nin aktardığına göre, Adalet Divanı “AB bütçesinin sağlam mali yönetimi ve Birlik çıkarlarının”, bir üye ülkenin hukukun üstünlüğü ilkesini ihlal etmesiyle ciddi şekilde tehlikeye atılabileceğine karar verdi. AB üyesi ülkelerin hukukun üstünlüğü ve dayanışma gibi ortak değerlere imza attığı ve AB’nin de “bu değerleri savunabilmesi” gerektiği belirtiliyor. AB fonlarından önemli ölçüde yararlanan her iki ülke de yargı, medya ve sivil toplum kuruluşlarının bağımsızlığını zedeledikleri gerekçesiyle soruşturmaya tabi tutuldu.

Mahkeme kararı, milyarlarca euro tutarındaki pandemi kurtarma fonlarının üye ülkeler arasında paylaşılma şeklini etkileyebilir.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin