Maarri haklı; Bu günah ‘Babalar’ın

YORUM | KADİR COŞKUN

“Milli Damat!” deyince hemen ekonomi ile başı dertte olup, ne söylediği anlaşılmayan kıdemli enişte akla geliyor. Saray’ın en son sıhri mensubu, ikinci damat, birkaç gün önce, Paşababası’nı Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (TTTV) Başkanı sıfatıyla, yeni bir açılışa davet etmiş. “Takım sizi bekliyor!” diye de güya, Emirü’l-Müminin’i 21. yüzyıl’ın İslam Orduları’nı teftişe davet ediyor. Ya hu, şu ev içi muhabbetlerini memleket işleriyle birbirine karıştırma banallığından bir kurtulsanız ne iyi olacak!

Saray’ın Teknolojik ihtiyaçlarını karşılama ve Saray özelinde Türkiye’yi modern dünyaya taşıma gibi bir misyonu omuzlanan zavallının işi, bacanağından daha zor. İlk ve büyük damat olmanın avantajı başka; ekomiden sorumlu olmak gibi kimsenin suçu üzerine almadığı bir bakanlığı idare etmeye ne var. Ekonominin hali kız kurusuna döndü. Bedava gelin etseniz, talibi çıkmıyor.

Ama, teknoloji öyle mi?

Kıyaslanacağınız örnekler çılgın ve ulaşılmaz. Kurum olarak NASA’yı lig dışı tutsanız bile, önünüzde Elon Musk gibi, NASA’nın bir adım önüne geçmiş tipler var. Üç çeyrek asırdır, milli bir araba projesini gerçekleştiremeyen ilkel Türkiye Teknoloji sicili ile Küçük Damat’ın ringte uzun süre kalması çok zor, hem de çok. Bakın buraya yazıyorum; medyanın müdahin ve yağcıları bir süre sonra bu damadı “Yerli Elon Musk!” diye reklam etmeye başlarlar.

Birçok ünlü sima, meslek ve kariyer basamaklarını tırmanırken, iyi ya da kötü yakınlarının şöhreti ile geleceklerini karartmaktan endişe ediyorlar. Bunu ya, başarılı olduklarında, “Ne olacak, falanın yakını. Kendi alınteri ile kazanmadı ya!” töhmetinden kurtulmak ya da yakınlarının hatalarını bir ömür boyu kötü bir mirası taşıma riskine kurtulmak için yapıyor olmalılar. Haksızlar mı?

Geçtiğimiz Kasım ayında, ABD’de yapılan ara seçimler bir çok sürprizlere imza attı. Latin-Amerika asıllı, 29 yaşındaki, Sosyal-Demokrat Alexandria-Ocasio Cortez, ABD Kongresine giren ilginç adaylardan biri. Kongrenin en genç mensubu sayılan Cortez, bu başarıyı, New York’ta yılların duayen Demokrat adayı Joe Crowley’i alt ederek başardı. 54 yaşındaki Crowley, Kongre’de halen, Demokratların Sözcüsü olan Pelosi’nin yerine düşünülüyordu. Yunus’un tabiriyle, Amekalılar, “Bir Serçe’nin Atmaca’yı yere çalması!” hakikatine gözleriyle şahit oldu.

Genç Cortez, Sosyalist yaklaşımlarıyla medyanın ilgisini daha da çekmeye devam edecek. Ayağına gelen topları gole çevirmede oldukça usta. 2016 ABD Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçiler’in başkan adaylarından olan Mike Huckabee, geçenlerde bu genç siyasetçiye sataşınca, Cortez, “Bu tür yanlış bilgi ve beyanları kızına bırak. O bu işlerde oldukça başarılı!” deyiverdi. Mike Huckabee’nin kızı, kim olsa beğenirsiniz? Halen Beyaz Saray Basın Sözcülüğünü yapan Sarah Huckabee Sanders. Hani şu, Trump’ın devirdiği çamlara, her gün yaptığı gaflara ve sosyal medya’da düştüğü acınası durumlara kılıf bulmak için uğraşan, etine dolgun, giyimine kuşamına pek dikkat etmeyen hanımefendi.

Genç Cortez, Baba Huckabee’ye bu golü atana kadar, bu satırların yazarı, Cumhuriyetçi Senatör Huckabii ile Basın Sözcüsü kızı arasındaki bağlantıyı farketmemişti. Zavallı Basın Sözcüsü Sarah, “Sarah Sanders” isminde ısrar ederek babasının gölgesini perdelemeye çalışıyordu. Siyasette bir taş ile iki kuş vurmak diye buna deniyor. Mike Huckabee, 2016 seçimleri öncesinde, Trump’ın yararına adaylıktan çekilmişti. Baba Huckabee, kızına parlak bir gelecek hazırlamak için, Trump’a küçük bir iyilikte bulunmuş olmasın? Sadece merakımızdan soruyoruz! Kendisini, “Aman, bu duayen siyasetçilerle uğraşma!” diye uyaranlara karşı Genç Siyasetçi Cortez’in cevabı da ilginç; “Ben barmenlik’ten buralara geldim. Daha kötüleriyle de başedebilirim…”

Yeni Damat’ın işi gerçekten zor

Saray’ın Küçük Damadı, diğer bacanağı gibi yüzünü eskitmeme kurnazlığını gösteriyor. Teknoloji ile alakalı bilgi ve birikimini idareli kullanıp piyasayı takip ediyor. Başkanı olduğu ve ütopik projeler için gerekli olan elemanlarda aranacak şartları da basın ile paylaşmış. Paşababası’nın berbat ettiği eğitim sisteminde, baba, dayı, kayınpeder, hısım, akraba… torpili olmadan o listedeki şartları dolduracak eleman bulmak neredeyse imkansız. Küçük Damat’ta zaten bunu herkesten iyi bilir. Büyük Damat’ın asfalta yapışıp alay konusu olduğu zamanlarda, Saray Ailesi’nin yüzünü güldürecek, Paşababayı memnun edecek bir şeyler de yapılması lazım. Yeni Damat’ın işi gerçekten zor.

Saray aidiyeti ya da bir şekilde İktidar Ailesi ile dirsek temasında olmak artık ayıp değil. Küçük Damad’ı tanıtırken günlük işlerini Mabeyn’den alan gazeteciler de “Erdoğan’ın damadı işçi arıyor!” diye haber yaptılar. Bir kaç on yıl önce, bu tür bağlantı ve ilişkiler delikanlı ve flintalar için ince hastalık sebebiydi. Delikanlılığın Kitabı’nı yazan, tatlı su külhanbeylerinin artık sesleri çıkmıyor. İkibinli yıllar, bu tür hastalıklara karşı bağışıklık sistemini artırmış olmalı. Şimdi, babasında kaybettiği şansı kayınpederinde yakalayanların günü tuttuğu bir zaman diliminde yaşıyoruz. Bizim gibi, bir kaç kuşak geride kalmış nesillerin yiğitlik avuntuları için geniş bir müze inşa etmek gerekecek. An itibariyle, pesimist, kör ve karamsar Arap Şairi, Maarri’nin babasının kabri başında “Baba senin işlediğin cinayeti işlemeyeceğim!” akıbetinde kara kılıp, bekar kalmayı tercih etmekten başka çare kalmıyor.

Başarı ve başarısızlıkların neticelerini göğüsleyecek direnç ve gücü olmayanlar için babalar olmazsa, kayınpederler ya da diğer ilişki ve bağlantılar açık duruyor. Önemli olan doğru zamanda, doğru yerde ve işe yarayacak insanlarla aynı kareye girmek…

Küçük Damat’ın TTTV için oluşturduğu eleman listesinin bir nüshasını, Paşababası’nın izniyle Silivri Hapishanesi İlan Levhasına asmasını tavsiye ederiz. Türkiye’nin kafası çalısan ve iş yapanları şu an orada tutuluyor. Hatta orada bir NASA elemanı bile var.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin