Londra’da siyahi kişiye şiddet uygulayan polis görevden uzaklaştırıldı

Londra’da gözaltına alınan siyah vatandaşın boynuna diziyle bastıran polis görevden uzaklaştırıldı. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ‘derin endişe duyduğunu’ söylerken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı aktarıldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da, bir siyah vatandaşı gözaltına alırken diziyle boğazına bastıran polis görevden uzaklaştırıldı. Sosyal medyada yayılan görüntülerde, vatandaşın “Boynumdan çekil. Yanlış bir şey yapmadım” dediği anlar kameralara yansıdı.

Görüntülerde, silah taşıdığı şüphesiyle gözaltına alınan 45 yaşındaki Marcus Coutain’ın iki polis tarafından yere yatırıldığı, bir polisin diziyle Countain’ın boynuna bastırdığı görülüyor.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyleyen Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, “Bu üzücü olay nedeniyle derin endişe duyuyorum” ifadelerini kullandı.

HOUSE: ‘‘BUNLAR EĞİTİMDE ÖĞRETİLMİYOR’’

Bu görüntülerin ‘son derece rahatsız edici’ olduğunu söyleyen Londra Metropolitan Polisi Komiser Yardımcısı Steve House, “Kullanılan tekniklerden bazıları beni oldukça endişelendirdi. Bu teknikleri eğitim sürecinde öğretilmiyor” dedi. House, bir polis memurunun görevden uzaklaştırıldığını, diğerinin ise operasyonlara katılmayacağını aktardı.

Yetkililer, Coutain’ın silah taşıdığı şüphesiyle gözaltına alındığını ve mahkemeye çıkacağını açıkladı.

25 Mayıs tarihide ABD’nin Minnesota eyaletinde George Floyd gözaltına alınırken boğazına diziyle bastıran polis tarafından öldürülmüş, Floyd’un ölümün ardından dünya genelinde başlayan ırkçılık karşıtı protestolarla beraber binlerce kişi sokağa dökülmüştü. Floyd’un ölümüne yol açan dört eski polisten üçü kefaletle serbest bırakılmıştı. Floyd’un boğazına dakikalarca bastırarak ölümüne sebep olan Derek Chauvin ise Hennepin Böge Cezaevi’nde tutuluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin